سه شنبه|06 فروردين 1398|18 رجب 1440|26 March 2019
زمان انتشار: 1392/05/23 - 12:55 |

با انتشار پيامي صورت گرفت

تأكيد آيت‌الله صافي گلپايگاني بر اِقامه عزا در سالروز تخريب قبرستان بقيع

آيت‌الله صافي گلپايگاني ضمن اشاره به ۸ شوال سالروز تخريب قبور ائمه بقيع تأكيد كرد: بايد اين واقعه دلخراش را همه ساله مسلمانان روز عزا و مصيبت اعلام كنند و آن را محكوم نمايند. بايد تا وقت نگذشته، اين آثار نوسازي شود.
به گزارش پايگاه اطلاع‌ساني حج، اين مرجع تقليد به مناسبت فرا رسيدن هشتم شوال سالروز تخريب قبور ائمه بقيع و در پاسخ به نامه جمعي از مؤمنين در مشهد مقدس، پيامي به شرح زير منتشر كرده است:

بسم الله الرحمن الرحيم

قال الله تعالي: «فِي بُيُوتٍ أَذِنَ اللَّهُ أَن تُرْفَعَ وَيُذْكَرَ فِيهَا اسْمُهُ…» (سوره نور، آيه ۳۶)

در تفسير اين آيهٔ شريفه، در كتب معروف تفسير، مثل الدر المنثور سيوطي روايت است كه از حضرت رسول صلي الله عليه‌‌وآله سؤال شد كه بيوت جليله مذكوره در اين آيه، بيوت چه كساني است؟

فرمودند: بيوت الانبياء.

ابوبكر با اشاره به خانه حضرت علي و فاطمه عليهما السلام پرسيد: اين خانه از آن خانه‌ها است؟

پيغمبر اكرم صلي الله عليه وآله فرمودند: نعم، من افضلها.

واقعهٔ تخريب مشاهد مشرفه و آثار اسلامي حرمين شريفين، واقعه‌اي است كه خسارت و زيان آن بر اسلام و تاريخ شريف اين دين حنيف از حمله مغول و قتل عام بلاد بزرگ مسلمانان به مراتب بيشتر و جبران‌ناپذيرتر است.

هدف شوم دشمنان در اين اهانت بزرگ و در اين سياست، از بين بردن پشتوانه‌هاي تاريخ اسلام و اسناد و آثار خارجي و عيني تاريخ بود؛ آثار و ابنيه و مقامات و مشاهدي كه تا دنيا برقرار است بايد محفوظ بماند و در پاسداري از حريم و حرمت آنها، كمال اهتمام مبذول شود، متأسفانه اين مشاهد مقدسه را منهدم نمودند.

هيچ كدام از اديان، افتخار اين پشتوانه‌ها را نداشت؛ اين آثار و بناهاي مقدس حصار محكم و استواري بود كه در حقيقت حافظ سوابق ا‌مجاد و جريان عصر اول اسلام بود.

شخصيت پيغمبر اكرم‌صلي الله عليه و آله و اهل بيت آن حضرت و هويت اين دعوت و روزهاي بزرگ آن تاريخ، همه از اين مشاهد، ظاهر بود.

هيچ تاريخ مكتوبي نمي‌تواند جايگزين اين آثار باشد. هر ملت ديگري اگر در حدّ يكي از اين آثار و كمتر و كمتر هم داشت، حفاظت آن را سرلوحه سياست خود قرار مي‌داد. تخريب اين مشاهد و به فراموشي‌سپردن حتي قبة الخضراء، يكي از مقاصد مهمّ سياست‌هاي اسلام‌ستيزي دشمنان بود.

چه نقشه پر خسارتي بود كه به توطئه استعمار و به دست گروهي جاهل اجرا شد؛

انا لله و انا اليه راجعون

بايد اين واقعهٔ دلخراش را همه ساله مسلمانان روز عزا و مصيبت اعلام كنند و آن را محكوم نمايند. بايد تا وقت نگذشته، اين آثار نوسازي شود، مخصوصاً مشاهد و مقاماتي، مثل محلّ ولادت نبي اكرم در مكه مكرمه و مدفن جدّ بزرگوار و عموي عالي‌مقام و همسر فداكار آن حضرت و محله بني هاشم بازسازي شود.

و در مدينه منوره، أحد، مشهد حضرت حمزه و ساير شهدا و بقيع مظلوم بايد احياء شود؛ مخصوصاً مقام و حرم ائمه طاهرين؛ حضرت امام حسن مجتبي و امام زين العابدين و امام محمد باقر و امام جعفر‌صادق عليهم‌السلام؛ اين مفاخر بي‌نظير عالم اسلاميت و بشريت تجديد شود. خانه امام جعفر صادق عليه السلام كه از همان خانه‌هاي آيه قرآن مجيد است به حال اول باز گردد.

خصوصاً شيعيان براي به يادماندن اين اسناد تاريخ و اين اهانتي را كه در حرمين شريفين به اهل بيت پيغمبر اكرم صلي الله عليه و آله شده و هنوز هم ادامه دارد، اين روز را روز حزن اهل بيت عليهم‌السلام و روز مصيبت و حمله و هجوم به تاريخ اسلام دانسته و با اجتماعات با شكوه و اقامه مجالس عزاداري و عرض تسليت به ساحت مقدس حضرت بقية الله الاعظم ارواح العالمين له الفداء، اين جنايتي را كه عليه اسلام و قرآن و شخص پيغمبر اكرم و اهل بيت آن حضرت بوده، محكوم كنند و فراموش ننمايند كه اين جنايت، فراموش‌شدني نيست و اين روز را، روز بقيع اعلام كنند.

«يُرِيدُونَ لِيُطْفِؤُوا نُورَ اللَّهِ بِأَفْوَاهِهِمْ وَاللَّهُ مُتِمُّ نُورِهِ وَلَوْ كَرِهَ الْكَافِرُونَ» (سوره صف، آيه۸)

والسلام عليكم ورحمة‌الله

۵ شوال المكرم ۱۴۳۲

لطف‌الله صافي
 ابراهيم فرزند پيامبر (صلي الله عليه و آله) چهار امام معصوم (عليهم السلام) چهار امام معصوم (عليهم السلام چهار امام معصوم (عليهم السلام      ابراهيم فرزند پيامبر (صلي الله عليه و آله)برچسب ها:بقيع - صافي گلپايگاني


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: