سه شنبه|06 فروردين 1398|18 رجب 1440|26 March 2019
زمان انتشار: 1392/12/10 - 11:09 |

شيوه تشييع مردگان مسلمان در مدينه+عكس

خاكسپاري مردگان داراي مفهومي نمادين است كه مهمتر از دلايل ظاهري آن است و به طور كلي رفتار مردم ملل مختلف با مردگان خود داراي مفهومي عميق بوده و پيام‌هاي متعددي را با خود حمل مي‌كند.
به گزارش خبرنگار اعزامي پايگاه اطلاع رساني حج به مدينه منوره، در عربستان سعودي مردگان را همچون ايرانيان پس از غسل و كفن و نماز ميت به خاك مي‌سپارند كه روزانه پس از هر وعده نماز (نمازهاي پنچ گانه كه در عربستان به صورت جداگانه اقامه مي‌شود) و اقامه نماز ميت آن‌ها را به قبرستان‌هاي شهر خود به خاك مي‌سپارند.

يكي از قبرستان‌هاي معروف شهر مدينه منوره، بقيع است كه افزون بر دفن ائمه اطهار عليهم السلام در اين مكان مقدس برخي از اصحاب و ياران آن حضرت نيز در اين مكان دفن شده و از ديرباز مردم مدينه منوره بسياري از مردگانشان را در اين مكان دفن مي‌كنند.

اين گزارش حاكي است، براساس رسوم اهل سنت در مدينه منوره، صاحبان عزا اجازه گريه و زاري براي مردگان خود ندارند و هيچ مراسم عزاداري و سوگواري براي مردگان خود نمي‌گيرند.

در حقيقت پس از نماز ميت، با حالت آرام مردگان را تا قبرستان همراهي و در قبر قرار مي‌دهند و پس از آن همگي به خانه‌هاي خود بر مي‌گردند و تنها در طول مسير اگر كسي با صاحب عزا مواجه شود به وي عرض تسليتي مي‌كند.

همچنين مجلس مختصري جهت تسلي بازماندگان برگزار مي‌شود كه اين مراسم تنها در يك روز و بسيار كوتاه است.
برچسب ها:عربستان - بقيع - مدينه


نظرات
  • حاج نصير

    سلام عليكم . اولين بار است مي بينم كه اين همه بدرقه كننده با صاحبان ميت همراهي ميكنند. معمولا خيلي كم تعدادهمراهي ميكننند
    ضمنا اين تشيع در ساعت بعد از نماز ظهر است چون سايه افراد كوتاه است واين وقت معمولا زائرين هم در بين صاحبان عذا وارد بقيع مي شوند . يك شب هم من با صاحبان غذا وارد شدم خيلي تاريك فقط با يك لامپ وموقعي كه مرده در لحد قرار مي نهند خيلي ترسناك بود چون قبر انها مثل دخمه ميماند .. خدا همه مسلمانان را بيامرزد .. امين يا ربالعالمين .. حاج نصيري

    1392/12/11 11:46
فــــرم ورود اطلاعات:
لطفا چند لحظه صبر کنيد...
نام شما:
پست الکترونيک:
با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
نظرات:

کد:

لطفا چند لحظه صبر کنيد...
نام شما:
نام گیرنده:
پست الکترونيک گیرنده:

موضوع: