سه شنبه|06 فروردين 1398|18 رجب 1440|26 March 2019
زمان انتشار: 1395/03/28 - 09:54 |

از سوي پژوهشكده حج و زيارت؛

كتاب آرميدگان در بَقيع به زيور طبع آراسته شد

كتاب آرميدگان در بَقيع نوشته علي اَكبر نوايي از سوي حوزه نمايندگي ولي فقيه در امور حج و زيارت منتشر شد.
به گزارش سرويس انديشه پايگاه اطلاع‌رساني حج، كتاب آرميدگان در بقيع نوشته علي اكبر نوايي با تدوين پژوهشكده حج و زيارت پنج فصل بقيع و جايگاه آن، صحابه راستين پيامبر صلي الله عليه و آله، ديگر صحابه پيامبر، وابستگان و خويشاوندان پيامبر صلي الله عليه و آله و اهل بيت عليهم‌السلام و همسران پيامبر به زيور طبع آراسته شده است.

در مقدمه اثر مي‌خوانيم: بقيع، نام مشهورترين و قديمي‌ترين قبرستان در تاريخ اسلام و از زمان حضور پيامبر صلي الله عليه و آله در مدينه تا عصر حاضر است كه در انتهاي جنوب شرقي شهر مدينه، به فاصله اندكي از مسجداالنبي و بقعه نوراني پيامبر صلي الله عليه و آله قرار دارد و محصور در ديواري مشبّك، در وسط شهر مدينه است.

در بخش ديگري از مقدمه اين اثر آمده است: بيشتر مدفونين در بقيع، از شخصيت‌هاي ممتازي هستند كه در انديشه نبوي و اهل بيت عليهم‌السلام، از جايگاهي والا و بلند برخوردار بوده‌اند، تا آنجا كه پيوسته در بقيع حضور مي‌يافتند و براي آرميدگان آن ديار استغفار مي‌كردند.

اين سنت بزرگ و الهي در ميان مسلمانان معمول و رايج شد. عظمت بقيع با ساخت قبه‌ها و سنگ نوشته‌هاي هنري و بناهاي فخيم و ضريح‌هاي ثمين نمود يافت و واليان مدينه همچنان بر اين امر اهتمام داشتند.

پيامبر اكرم صلي الله عليه و آله براي مدفونين در بقيع عظمت فراواني قائل بود؛ تا جايي كه فرمودند: «از اين قبرستان هفتاد هزار تن محشور مي‌گردند در حالي كه بدون حساب وارد بهشت مي‌شوند. گويا صورت‌هايشان، ماه شب چهارده است».

مدفونان در بقيع در چند طبقه قرار گرفته‌اند:

ـ صحابه راستين پيامبر صلي الله عليه و آله همچون عثمان بن مظعون، اسعد بن زراره، ابي سعيد خدري، اسيد بن حضير، جابر بن عبدالله انصاري و ...

ـ برخي از صحابه كه بعد از نبي گرامي صلي الله عليه و آله مسيري غير از آرمان‌هاي اوليه پيمودند.

ـ چهار امام معصوم شيعه عليهم‌السلام.

ـ همسران و دختران پيامبر صلي الله عليه و آله، منسوبين آن حضرت، شهيدان ميدان‌هاي جهاد و شهادت و تابعين.

طبقات ياد شده، در اين رويكرد پژوهشي به بررسي نهاده شده‌اند.

مظلوميت قبرستان بقيع و مدفونان آن كه هنوز در زير آوار تخريب بقاع و تلاش وهابيت براي گمنام نگهداشتن آن هستند، نياز به آثاري را كه به شناخت بيشتر بقيع و دفن‌شدگان آن مي‌پردازد، دو چندان مي‌كند. كتاب آرميدگان در بقيع تلاشي در برابر كوشش وهابيان براي محور آثار بقيع است.

اين اثر حاصل 18 مقاله به خامه پژوهشگر حوزوي حجت‌الاسلام والمسلمين علي اكبر نوايي است كه پيش از اين در مجله ميقات حج سلسله‌ وار منتشر شده و اكنون در قالب و ساختار كتاب با هدف آشنايي با حرمين شريفين و گلزار مظلوم بقيع به همت گروه تاريخ و سيره پژوهشكده حج و زيارت تهيه و تنظيم شده است.

در فصل نخست اثر با عنوان بقيع در بستر تاريخ ذيل عنوان درآمدي بر موضوع مي‌خوانيم: بقيع، قطع زميني رها شده و مقبره‌اي همچون مقابر عمومي نيست، گنج تاريخ و مخزن اسراري جاودانه است. تاريخي مملو از حادثه و دنيايي از همه عظمت‌ها، اخلاص‌ها، رشادت‌ها، كرامت‌ها، معناها، جانفشاني‌ها، ايثارها، مظلوميت‌ها، حماسه‌ها و فريادهاست؛ فريادهايي در سكوت، گريه‌هايي در تنهايي.

ناله‌هايي در ظلمت، يادواره‌اي است از جهادها و پيكارها و از خود گذشتن‌ها، نمادي است از عظمت يك تاريخ بلند و گسترده، واگويه كتاب‌هاي سترگ است كه بايد به استنطاق درآيد و به مرحله كتابت نهاده شود تا نهفته‌هاي حيات بخش و شور آفرين و الهام بخش خود را باز نمايد و اسراري را كه در خود نهفته، برملا سازد تا درس‌هاي خود را بي‌دريغ، فراروي تشنگان حقيقت و معرفت و انسانيت بازگو نمايد و عبرت‌هاي خود را به صاحبان بصيرت ارزاني دارد.

كتاب آرميدگان در بقيع نوشته علي اكبر نوايي در قطع وزيري، 408 صفحه، شمارگان 1000 نسخه به قيمت 16500 تومان، با تهيه و تنظيم پژوهشكده حج و زيارت از سوي مؤسسه فرهنگي هنري مشعر وابسته به حوزه نمايندگي ولي فقيه در امور حج و زيارت منتشر شده است.برچسب ها:تازه‌هاي نشر - بقيع


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: