سه شنبه|03 ارديبهشت 1398|16 شعبان 1440|23 April 2019
زمان انتشار: 1396/04/12 - 16:26 |

حجت الاسلام والمسلمين حسيني قمي:

ريشه انديشه تكفيري به صدر اسلام برمي‌گردد

استاد حوزه علميه جمود در انديشه و خشونت در عمل را دو شاخصه اصلي جريان تكفير دانست و تأكيد كرد كه همين دو شاخصه باعث شد آن روز قبور ائمه بقيع تخريب شود و امروز نيز هيچ فردي از نظر آن ها مسلمان نباشد.
به گزارش خبرنگار پايگاه اطلاع رساني حج از قم، مراسم عزاداري به مناسبت سالروز تخريب قبور ائمه بقيع ظهر امروز در دفتر حضرت آيت الله وحيد خراساني و با حضور اين مرجع تقليد برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمين سيد حسين حسيني قمي در اين مراسم با اشاره به جنايت شيطاني در تخريب قبور ائمه بقيع اظهار داشت: آنها نه تنها بقيع بلكه غالب آثار اسلامي در مكه و مدينه را از بين بردند؛ وهابيت مقبره حضرت خديجه(س)، حضرت آمنه(ع) حضرت عبدالله(ع)، مقبره حضرت عبدالمطلب و جدشان حضرت هاشم(ع) و عمه ها و عموهاي پيامبر و اجداد ايشان و همچنين همسران پيامبر(ص) راتخريب كرد.

سخنران اين مراسم ابراز داشت: امروز برخي از مسيحيان اصل وجود حضرت عيسي(ع) را هم منكر مي شوند و مي گويند او افسانه است نه حقيقت، اين ها نشان مي دهد دشمن براي تخريب آثار اهل بيت(ع) با برنامه و حمايت عمل كرده است تا در چند سال آينده اثري از اسلام و پيامبر آن نماند.

استاد حوزه علميه با تأكيد بر اينكه در اين حادثه، دشمن با انديشه جمود و خشونت در عمل بدترين اهانت را به شيعيان و اهل بيت(ع) كرد، عنوان داشت: شيعيان نيز بايد از اين دو شاخصه اصلي جريان تكفير برحذر باشند و اين گونه نباشد كه فردي با تعصبات جاهلانه و بدخلقي خود را به تكفيري ها نزديك كند.

وي ابراز داشت: درست است كه ابن تيميه و محمد بن عبدالوهاب پايه گذاران اصلي انديشه تكفيري هستند ولي ريشه اين تفكر به خوارج زمان اميرمؤمنان و حتي زمان پيامبر بازمي گردد كه امام و پيشواي زمان خود را نشناخته و حق او را درك نكردند.

كارشناس رسانه ملي افزود: در زمان پيامبر نيز فردي بود كه به عدالت ايشان در جنگ حنين در تقسيم عنائم ايراد مي گرفت و حضرت نيز به او توجهي نمي كرد كه همين فرد در جنگ نهروان مقابل اميرمؤمنان قرار گرفت و يا فردي كه صداي قرآن خواندن او دلربا بود ولي به دليل عدم شناخت امام زمان خود و درآمدن در جرگه خوارج در همين جنگ به دست سپاه اميرمؤمنان به درك واصل شد.

وي با بيان اينكه سعودي ها و وهابي ها همه مردم را به غير خودشان كافر مي دانند، خاطرنشان كرد: اتفاقا اين انديشه به شدت در كلام اميرمؤمنان مورد مذمت قرار گرفته و حتي واژه تكفير در سخنان اميرمؤمنان نيز تذكر داده شده است كه خطاب به خوارج مي فرمايد: «شما اگر من را گناه كار مي دانيد چرا همه مردم را تكفير مي كنيد و هيچ مسلماني را زنده نمي خواهيد».

حجت الاسلام والمسلمين حسيني قمي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به عدم موفقيت ابن تيميه در نشر سخنان انحرافي خود ابراز داشت: زماني كه ابن تيميه افكار غلط خود را ترويج داد، علماي زيادي در بلاد شام و مصر بودند و با اين تفكر غلط او مبارزه كردند و كتابهاي زيادي درباره بدعت و انديشه باطل او نوشتند ولي چه شد كه 200 سال بعد محمد بن عبدالوهاب توانست همان افكار را اجرا كند جاي دقت دارد.

وي ادامه داد: دليل اين مطلب آن است كه در قرن 12 با ظهور عبد الوهاب و حاكمان ظالم، افكار نادرست او خيلي زود توسعه پيدا كرد و در اين توسعه نبايد از شاخه نظامي اين انديشه يعني آل سعود در عربستان به خاطر خلاء علما و روحانيون گذشت و همين عوامل باعث جولان دادن افكار غبار آلود و بدعت عبد الوهاب شد.

استاد حوزه علميه با اشاره به اينكه وهابيت و تكفيري ها از ذكر شريف الله اكبر نيز سوء استفاده كرده اند، ابراز نگراني كرد: متأسفانه انديشه تكفير تا جايي پيش رفته كه برخي مسلمان ها در اروپا تعريف مي كنند كه وقتي صداي اذان از تلفن هاي همراه آنها بلند مي شود مردم اطرف با صداي الله اكبر گمان مي كنند كه فردي آماده انفجار خود در بين جمعيت است.

وي در بخش پاياني سخنان خود با اشاره به زيارت به عنوان يكي از مسائلي كه پيش از اسلام نيز وجود داشته است، تصريح كرد: بايد ميان اهل سنت و وهابيت در اين زمينه تفاوت گذاشت چرا كه نه تنها شيعيان بلكه اهل سنت هم در كشورهاي مصر عراق و لبنان به زيارت قبور ائمه(ع) رفته و از آن‌ها براي برآورده شده حوائج خود استمداد مي طلبند.

برچسب ها:وهابيت - بقيع


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: