چهارشنبه|03 بهمن 1397|15 جمادی الاولی 1440|23 January 2019
زمان انتشار: 1396/11/18 - 09:50 |

فلاحت پيشه:

عربستان حداقل در قالب سازمان همكاري‌هاي اسلامي نظارت بر حرمين شرفين را بپذيرد

عضو كميسيون امنيت ملي مجلس پيشنهاد بين‌المللي كردن حرمين شرفين را به دليل عملكرد ضعيف و ناكارآمد سعودي‌ها دانست و گفت: عربستان مناسك حج و حرمين شرفين را سياسي كردند.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني حج، حشمت‌الله فلاحت‌پيشه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري خانه‌ملت، در خصوص درخواست قطر براي بين المللي كردن حرمين شريفين، گفت: عملكرد عربستان در سال‌هاي اخير نشان از ضعف و ناكارآمدي سعودي‎ها دارد به نوعي كه سبب به خطر افتادن جان بسياري از مسلمانان شده است، از اين رو به شأن و جايگاه مسلمانان و كشورهاي اسلامي ضربه جدي وارد كرده است.

نماينده مردم اسلام‌آباد غرب در مجلس شوراي اسلامي، تصريح كرد: با توجه به اين وضعيت قطري‌ها پيشنهادي براي بين‌المللي كردن حرمين شريفين را مطرح كردند كه پيش از اين هم از سوي ايران مطرح شده بود اما عربستان با نفوذ بسيار خود در جهان عرب از اين اقدام ممانعت كرده است.

وي افزود: بين‌المللي كردن حرمين شريفين در حال تبديل به مطالبه عمومي است، عربستاني‌ها حداقل بايد بپذيرند كه در قالب سازمان همكاري‌هاي اسلامي، نظارتي در شرايط كنوني صورت گيرد زيرا برگزاري مناسك موضوعي دولتي نيست بلكه موضوعي بين ملت‌هاي مسلمان جهان است.

فلاحت پيشه با بيان اينكه بسياري از ملل كشورهاي مسلمان از عملكرد عربستان در برگزاري مناسك حج ناراضي هستند، گفت: عربستاني‌ها متاسفانه حرم شريفين و مناسك حج را سياسي كردند، اين سياسي شدن سبب آسيب‌هاي جدي در دنياي اسلام شده است.

اين نماينده مردم در مجلس دهم معتقد است: عربستاني‌ها در برابر پيشنهاد قطر مقاومت جدي خواهند كرد، لذا اين موضوع بايد به عنوان مطالبه عمومي در دنياي اسلامي مطرح شود، در اين صورت امكان پيگيري آن وجود دارد زيرا در شرايط كنوني عربستاني‌ها با پول دنيا ناظر بر رفتار خود را خريدند.

عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي، تصريح كرد: اگر اين موضوع در ميان كشورهاي اسلامي حل نشود، در شرايط ديگر تبديل به مطالبه خواهد شد بنابراين به عنوان مطالبه مي‌تواند در شوراي همكاري خليج فارس يا سازمان همكاري‌هاي اسلامي مطرح شود هرچند عربستان در برابر آن مقاومت بسيار خواهد كرد.

به گزارش خبرگزاري خانه‌ملت؛ عادل الجبير، وزير خارجه عربستان با هشدار به مقامات قطر گفت: درخواست براي بين المللي كردن اماكن مقدس اقدامي متجاوزانه و اعلام جنگ عليه عربستان است. ما حق خود را براي واكنش به هر طرفي كه براي بين المللي كردن اماكن مقدسمان تلاش كند محفوظ مي‌دانيم.

برچسب ها:عربستان - حج تمتع


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: