چهارشنبه|03 بهمن 1397|15 جمادی الاولی 1440|23 January 2019
زمان انتشار: 1396/11/23 - 11:42 |

حيدري عنوان كرد:

حذف رواديد در دستور كار ستاد مركزي اربعين

سخنگوي ستاد مركزي اربعين با تأكيد بر اينكه مديريت اربعين ۹۷ از بخش‌ها و شهرستان‌ها واگذار مي‌شود، گفت: لغو رواديد اربعين از سياست‌هاي كلان ستاد مركزي اربعين است.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني حج، شهريار حيدري، مديركل دفتر امور مرزي وزارت كشور و سخنگوي ستاد مركزي اربعين در گفت‌و‌گو با خبرگزاري بين‌المللي قرآن(ايكنا) به تشريح اهم اقداماتي كه براي برگزاري اربعين ۹۷ در دست انجام است، پرداخت و عنوان كرد: بعد از برگزاري اربعين ۹۶ بلافاصله از همه استانداري‌ها، كميته‌هاي ۱۳ گانه زيرمجموعه ستاد مركزي اربعين و بخش‌هاي مختلفي كه ضرورت داشت در خصوص اربعين نظر دهند، خواستيم نقاط ضعف، قوت و آسيب اربعين ۹۶ را اعلام كنند تا بتوانيم براي اربعين ۹۷ اين آسيب‌ها را به حداقل برسانيم.

وي در ابتدا به بيان نقاط قوت اربعين سال جاري پرداخت و گفت: اربعين سال ۹۶ نسبت به سال قبل‌ روان‌تر بود و بحث تبديل ارز به ريال جزو سياست‌هاي دولت بود كه با موفقيت اجرا شد، هدايت مردم براي سفر در زمان مشخص و اطلاع‌رساني به موقع ستاد اربعين و كميته‌ها براي نحوه مديريت نيز با موفقيت اجرا شد. بحث لايه بندي‌هاي امنيتي در مرزهاي خروجي نيز باعث شد امسال خروج غير قانوني مسافر نداشته باشيم.

حيدري در پاسخ به اين سؤال كه يعني در سال جاري خروج غير قانوني نداشتيم و بازداشتي هم به خاطر خروج غيرقانوني در كشور عراق نداشته‌ايم، گفت: بله خروج غير قانوني و دستگيري به دليل خروج غير قانوني در اربعين نداشتيم.

صدور ويزاي فردي تجربه خوب مديريتي براي اربعين بود


سخنگوي ستاد مركزي اربعين يكي ديگر از نقاط قوت اربعين ۹۶ را صدور ويزاي انفرادي عنوان كرد و گفت: صدور ويزاي گروهي (مانيفستي) مشكلاتي براي مردم و مسئولان ايجاد كرده بود كه اما امسال دو ميليون و ۳۵۲ هزار ويزاي انفرادي صادر شد و يك تجربه بسيار خوب براي مديريت اربعين بود.

وي ادامه داد: امسال زمان بيشتري براي تردد از مرزها اختصاص داده و ۲۰ روز زمان براي تردد در نظر گرفته شده بود، همراهي خود مردم با برنامه‌ها هم به دليل اطلاع‌رساني‌ها و اعلام زمان مشخص و مقرر خيلي بيشتر از سال‌هاي گذشته بود و همه اين مسائل باعث شد اربعين ۹۶ از نظر دستگاه‌هايي كه اين مراسم را ارزيابي كرده‌اند و مسئولان ارشد كشور مراسمي موفقي باشد و مورد رضايت مقام معظم رهبري، رياست جمهوري و وزارت‌‌خانه‌ها باشد.

مرز خسروي به دليل آماده نبودن طرف عراقي باز نشد

مديركل دفتر امور مرزي وزارت كشور از تقدير مسئولان عراقي براي مديريت و هماهنگي مراسم اربعين نيز سخن گفت و با تأكيد بر اينكه به دنبال رفع نقاط ضعفمان هستيم، به بيان مهم‌ترين آسيب‌ها و نقاط ضعف اربعين ۹۶ پرداخت و گفت: اگر مرز خسروي باز مي‌شد روان‌سازي خروج و ورود بهتر بود و از امكاناتي كه در آنجا فراهم شده بود به خوبي استفاده مي‌شد، البته ما آماده بوديم اما طرف عراقي آماده بازگشايي اين مرز نبود، اما سعي مي‌كنيم سال ۹۷ اين مرز باز و مرزهاي ديگر هم براي تردد زائران اربعين اضافه شود.

وي افزود: تكميل پروژه‌هاي عمراني منتهي به مرزها از ديگر نقاط ضعف ما بود كه براي اربعين سال ۹۷ بايد رفع شده و حداقل سه ماه قبل از اربعين ۹۷ پروژه‌هايي از جمله توسعه و تعريض راه‌ها، توسعه و تكميل پاركينگ‌ها، تجهيز پايانه‌هاي مرزي بايد به اتمام برسد و براي سال آينده مشكل عمراني در ايام اربعين نداشته باشيم و جاده‌ها آماده باشند.

تكميل پروژه آبرساني به مرز چزابه و تكميل پايانه مرزي چزابه

تكميل پروژه آبرساني به مرز چزابه و تكميل پايانه مرزي چزابه از ديگر برنامه‌هاي مهم اربعين ۹۷ بود كه حيدري از آنها سخن گفت و اظهار كرد: تغيير تمركز مديريت از مركز به استان‌ها، از استان به شهرستان و از شهرستان به بخش‌ها از ديگر برنامه‌هاي مهم مديريتي اربعين ۹۷ است.

وي اضافه كرد: تغيير سلسله مراتب مديريتي اربعين را روان‌تر و موجب مديريت بهتر اين مراسم مي‌شود و توزيع اربعين در سطح كشور صورت مي‌گيرد. تا اربعين ۹۶ مديريت اين مراسم با ستاد مركزي، كميته‌هاي ۱۳ گانه و ستاد‌هاي استاني بود. اما در اربعين ۹۷ مديريت به شهرستان‌ها و بخش‌ها واگذار و از اين مراكز آغاز مي‌شود.

وي با اشاره به اينكه هر سال زمان مشخصي براي صدور رواديد اربعين در نظر گرفته مي‌شود و اربعين يك پروسه زماني مشخص دارد، اظهار كرد: در اين زمان‌ها است كه ما به لحاظ امنيت، تغذيه، اسكان و بسيج حمل و نقل زميني، دريايي و هوايي مسئوليت داريم. اما قبل و بعد از اين پروسه زماني خدمات تعريف نمي‌شود. زمان اربعين سال ۹۷ هنوز مشخص نشده و يك ماه آينده مشخص مي‌شود.

سخنگوي ستاد مركزي اربعين لغو رواديد اربعين را از سياست‌هاي كلان ستاد مركزي اربعين عنوان كرد و گفت: اگر طرف عراقي آماده حذف رواديد شود اربعين روان‌تر و بهتر انجام خواهدگرفت.

برچسب ها:اربعين - عتبات


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: