شنبه|24 آذر 1397|05 ربیع الثانی 1440|15 December 2018
زمان انتشار: 1396/12/19 - 19:24 |

حجت‌الاسلام رئيسي:

اعتكاف زمينه‌ساز جهاد و مبارزه است

توليت آستان قدس رضوي در پنجمين جشنواره سراسري اعتكاف تأكيد كرد: اعتكاف زمينه‌ساز جهاد و مبارزه و مايه تزكيه روح و جسم است.
به گزارش خبرنگار پايگاه اطلاع رساني حج از مشهد مقدس، حجت‌الاسلام‌والمسلمين سيد ابراهيم رئيسي كه در تالار قدس كتابخانه مركزي آستان قدس رضوي سخن مي گفت، نظام جمهوري اسلامي را احياكننده سنت‌هاي الهي دانست و افزود: اعتكاف به معناي گرايش موضوعي همراه با مواظبت است. اعتكاف در فقه به عملي عبادي اطلاق مي‌شود كه با آن معتكف با حضور در خانه خدا با اعمالي از قبيل نماز، روزه، بخشي از جهاد، تولي و تبري و بسياري از جلوه‌هاي احكام نوراني اسلام در آن خود را بيش از گذشته پاك و نوراني مي‌كند.

وي يادآور شد: معتكف مي‌خواهد همه آنچه را غير خداست از دل بزدايد، خودمحوري را به خدامحوري تبديل كند. ظرفيتي كه مي‌خواهد براي خود بسازد و قلبش را سراسر عشق به خدا كند. موضوع اعتكاف اختصاص به اسلام ندارد، بلكه در تاريخ قبل از اسلام هم بوده است.

وي خاطرنشان كرد: اعتكاف در انبيا الهي از آدم ابوالبشر و توبه او تا حضرت ابراهيم (ع)، حضرت موسي (ع)، حضرت مريم (س) و پيامبر گرامي اسلام (ص) در غار حرا پيشينه روشني دارد. اعتكاف ظرفيت بزرگي براي انسان‌سازي دارد.

وي با اشاره به اينكه در روايات بهترين موقع اعتكاف همان ده روز اول و آخر ماه مبارك رمضان است، گفت: اين سنت حسنه ابعاد مختلفي دارد كه جوانان را جذب كرده و همانند سال‌هاي دفاع مقدس با استقبال جوانان روبرو شده است.

رئيسي در ادامه با مقايسه اعتكاف و جهاد گفت: در اعتكاف جهاد با نفس و مجاهده، مقابله با شيطان درون و برون است و در جهاد مبارزه و دفاع از مرزهاي كشور وجود دارد. اگر كسي در اعتكاف موفق شد، ديگر برايش جهاد و جنگيدن سخت نيست و اين‌يك پشتوانه عظيم براي دفاع و امنيت ملي كشورمان است.

وي با اشاره به اينكه اين رونق درگرو اخلاص جوانان است،افزود: امروز مسئله عمده ما محدوديت امكانات و مكان است وگرنه تقاضا از سوي جوانان بسيار است.

وي تصريح كرد: امروز جوانان بي‌نام‌ونشان به دنبال حضور و شركت در اعتكاف هستند. آماده يك كار باانگيزه و با اخلاص هستند. اين نهادينه‌سازي بايد به‌صورت جدي دنبال و توسط يك‌نهاد مردمي و به‌صورت خودجوش دنبال شود.

وي خاطرنشان كرد: امروز در كشور ما دشمني‌هاي بسياري وجود دارد، دشمن تلاش دارد با پرچم دين و شريعت مقابله كند. اعتكاف ظرفيت بالايي دارد كه شكل‌دهي آن نيازمند سرمايه است، اين سرمايه انساني در پرتو لطف و عنايت خداوند متعال شكل مي‌گيرد.

در پايان اين مراسم از كتب منتشرشده در مورد اعتكاف رونمايي شد.


برچسب ها:اعتكاف - رئيسي - جشنواره


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: