دوشنبه|05 فروردين 1398|17 رجب 1440|25 March 2019
زمان انتشار: 1397/01/21 - 12:26 |

شخصيت شناسي حادثه عاشورا؛

جريان عاشورا؛ درس اخلاق، راه پرواز

شخصيت‌شناسي حادثه عاشورا عنوان بحث سخنران بعثه مقام معظم رهبري در جمع زائران حسيني است كه در آن ويژگي‌هاي منحصر به فرد ياران آن حضرت مطرح مي‌شود.
به گزارش خبرنگار اعزامي پايگاه اطلاع رساني حج از كربلاي معلا، حجت الاسلام والمسلمين اويسي در جمع پرشور زائران حسيني در سرداب علقمي حرم مطهر حضرت ابوالفضل العباس(ع) در ادامه شخصيت‌شناسي ياران و اصحاب با وفاي امام حسين(ع)، به بيان ويژگي هاي بشير بن عمر حضرمي پرداخت.

وي با بيان اينكه بشير چند روز پيش از واقعه كربلا به امام حسين(ع) پيوست، گفت: شب عاشورا پس از صدور اجازه انصراف از سوى آن حضرت، براى بشير خبر آوردند كه پسرش در مرز رى اسير شده است. او با شنيدن اين خبر اظهار داشت: «اميدوارم كه خداوند به من و او در برابر اين گرفتارى ها پاداش دهد دوست ندارم كه فرزندم اسير باشد و من زنده باشم.

امام حسين(ع) با شنيدن سخن او فرمود: «خدايت رحمت كند. من بيعت خود را از تو برداشتم برو و براى رهايى فرزندت بكوش». بشير گفت: درندگان، زنده زنده مرا بخورند اگر از تو جدا گردم و در اين بى كسى تنهايت بگذارم و سپس سراغت را از كاروانيان بگيرم؛ نه نه، هرگز!.»

حضرت فرمود: پس بيا و اين جامه ها را به فرزندت بده تا براى آزادى برادرش هزينه كند. آنگاه پنج جامه، به ارزش هزار دينار به او داد. بشير بن عمر روز عاشورا به ميدان نبرد شتافت و رجزى به اين مضمون خواند: اى نفس امروز خداى مهربان را ديدار خواهم كرد و تو از هر احسان و نعمتى پاداش خواهى گرفت. بي‌تابى مكن، زيرا همه چيز فانى است و شكيبايى تو در پيشگاه خداوند بيشترين پاداش را دارد.

او آن قدر با دشمنان جنگيد تا به شهادت رسيد. برخى شهادت او را در حمله نخستين گفته اند. در زيارت ناحيه مقدسه از وى چنين ياد شده است: السّلامُ عَلى بِشْرِ بْنِ عُمَر الْحَضْرَمى ، شَكِّرَاللَّهُ لَكَ قَوْلَكَ لِلْحُسَيْنِ عليه السلام وَقَدْ اذِنَ لَكَ فِى الانْصرافِ: اكَلَتْنِى اذَنْ السِّباعُ حَيَّاً انْ فارَقْتُكَ وَاسْأَلُ عَنْكَ الرّكَبانَ وَاخْذُلُكَ مَعَ قِلَّةِ الَاعْوانِ لايَكُونُ هذا ابَداً.

سلام بر بشر بن عمر حضرمى؛ خدا به تو پاداش خير دهد به جهت اعلام وفاداريت نسبت به امام حسين عليه السلام، آن‌گاه كه به تو اجازه انصراف داد و در پاسخ گفتى: درندگان زنده زنده مرا بخورند اگر از تو جدا شوم و در اين بى كسى تنهايت گذارم و سپس سراغت را از كاروانيان بگيرم، نه‌نه هرگز چنين نخواهد شد!

حجت الاسلام والمسلمين اويسي در ادامه فلسفه بيعت برداشتن امام حسين(ع) از يارانشان در شب عاشورا را مهرباني آن حضرت توصيف كرد و گفت: اگر كسي با امام معصومي بيعت كند، در زماني كه بيعت بر گردن دارد امام معصوم را ياري نكند، حتما جهنمي است.

وي افزود: امام حسين(ع) آنقدر مهربان بودند كه شب عاشورا اين بيعت را از لحاظ وظيفه و تكليف شرعي از ياران خود برداشتند و اگر ياران مي رفتند گناهي نكرده بودند؛ اما عشق، آنها را وادار به ماندن كرد و اين نشان مي دهد كه جريان عاشورا، درس اخلاق و راه پرواز است.

برچسب ها:عاشورا - كربلا - اخلاق


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: