دوشنبه|05 فروردين 1398|17 رجب 1440|25 March 2019
زمان انتشار: 1397/01/23 - 00:26 |

امام كاظم عليه السلام سپر بلاي شيعيان

سخنران بعثه مقام معظم رهبري در كربلا با اشاره به روايتي از امام هفتم شيعيان، گفت: حضرت موسي بن جعفر(ع) رحمت الله الواسعه بودند كه سپر بلاي شيعيان شدند.
به گزارش خبرنگار اعزامي پايگاه اطلاع رساني حج به كربلاي معلا، مراسم سخنراني و عزاداري بعثه مقام معظم رهبري كه هر شب پس از نماز مغرب و عشا در سرداب علقمي حرم مطهر حضرت ابوالفضل العباس(ع) برگزار مي شود، شب گذشته حال و هواي ديگري داشت.

در شب شهادت امام موسي بن جعفر(ع)، زائراني كه براي زيارت قمي بني هاشم(ع) به حرم مطهر آن حضرت آمده بودند، با حضور پرشور خود در مراسم عزاداري كه به همين مناسبت از سوي دفتر بعثه مقام معظم رهبري در كربلا برگزار شد، شركت كردند و به مرثيه خواني و مديحه سرايي پرداختند.

حجت الاسلام والمسلمين اويسي در مراسم سخنراني بعثه مقام معظم رهبري در سرداب علقمي حرم مطهر حضرت ابوالفضل العباس(ع) به بيان ابعاد شخصيتي و منحصر به فرد امام موسي بن جعفر(ع) پرداخت.

و با اشاره به روايتي از آن امام همام برگرفته از اصول كافي جلد يك صفحه 706، اين روايت را نشانه عطوفت و مهرباني آن حضرت دانست و تصريح كرد: امام موسي بن جعفر(ع)، «رحمت الله الواسعه» بودند.

سخنران بعثه مقام معظم رهبري در كربلا با بيان اينكه امام كاظم(ع) سپر بلاي شيعيان شدند، گفت: آن حضرت مي فرمايند «خداى عز و جل بر شيعيان غضب كرد، پس مرا مخير ساخت كه يا من و يا آنها فدا شويم، بخدا من با دادن جان خودم ايشان را حفظ كردم».

حجت الاسلام والمسلمين اويسي در تبيين اين حديث، با بيان اينكه سه عامل براي سختي هاي مؤمن در زندگي وجود دارد، مهم ترين عامل را كه شامل غيرمعصومان مي شود، گناه خواند و گفت: مؤمن آثار سوء گناهانش را در همين دنيا مي بيند تا پاك و اهل بهشت شود.

وي عامل دوم و سوم را امتحان و ارتقاي درجه و آن دو را متعلق به انسان هاي معصوم دانست و با اشاره به عامل نخست، تصريح كرد: گناه سبب نزول بلا مي شود، اما عدم انجام گناه، سختي هاي زندگي را از بين مي برد و اسباب آسايش و راحتي را براي بنده مؤمن فراهم مي كند.

سخنران بعثه مقام معظم رهبري در كربلا در پاسخ به اين سئوال كه چرا در كشورهاي كافر كه گناه هم زياد است، بلا و عذاب نيست، اظهار داشت: خداوند در قرآن مي فرمايد «كسانى كه كافر شدند، مپندارند مهلتى كه به آنان مى‌دهيم برايشان خوب است، همانا به آنان مهلت مى‌دهيم تا بر گناه (خود) بيفزايند و براى آنان عذابى خواركننده است».

حجت الاسلام والمسلمين اويسي افزود: انسان مؤمن با سختي ها پاك مي شود اما كافر در اين دنيا در آرامش و راحتي زندگي مي كند، اما در آخرت بي نهايت عذاب مي شود.

وي با اشاره به روايتي از امام علي(ع) ابراز كرد: آن حضرت مي فرمايند كه شيعيان ما اگر كارهايي را كه ما مي گوييم انجام ندهيد، انجام دهند، مبتلا به بلاهايي مي شوند تا آن بلاها گناهانشان را پاك كند.

سخنران بعثه مقام معظم رهبري در كربلا در ادامه از بخشش، نيكي و احسان به ديگران، زيارت حرم مطهر امام حسين(ع) و حضرت ابوالفضل العباس(ع) و خواندن نماز شب به عنوان عواملي نام برد كه سبب كاهش بار گناه مي شود و عذاب را افراد گناهكار مؤمن دفع مي كند.

وي همچنين با اشاره به حديثي قدسي، اظهار داشت: خداوند متعال از سه عامل نام مي برند كه اگر نبود، انسان ها به خاطر انجام گناهان آنچنان عذاب مي شدند كه استخوان هايشان خورد مي شد و آن سه عامل حيوانات بيابان، بچه هاي شيرخواره و افراد عابد هستند.برچسب ها:امام كاظم - كاظمين - شهادت


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: