دوشنبه|05 فروردين 1398|17 رجب 1440|25 March 2019
زمان انتشار: 1397/01/25 - 23:42 |

شخصيت شناسي حادثه عاشورا؛

كربلا عرصه بر زمين افتادن انسان هاي عاشق است

شخصيت‌شناسي حادثه عاشورا در كربلا عنوان بحث سخنران بعثه مقام معظم رهبري در جمع زائران حسيني است كه در آن ويژگي‌هاي منحصر به فرد ياران آن حضرت مطرح مي شود.
به گزارش خبرنگار اعزامي پايگاه اطلاع رساني حج از كربلاي معلا، حجت الاسلام والمسلمين اويسي در جمع پرشور زائران حسيني در سرداب علقمي حرم مطهر حضرت ابوالفضل العباس(ع) در ادامه بحث شخصيت‌شناسي ياران و اصحاب با وفاي امام حسين(ع)، به بيان ويژگي هاي «جون بن حوي» پرداخت.

وي افزود: جون فردي سياه پوست اهل نوبه (منطقه‌اي در آفريقا) و غلام فضل بن عباس بن عبدالمطلب بود كه امام علي(ع) او را خريد و به ابوذر بخشيد. او تا زمان وفات ابوذر در ربذه همراه او بود و سپس به نزد امام علي(ع) برگشت و در كنار اهل بيت(ع) ماند.

سخنران بعثه مقام معظم رهبري در كربلا با بيان اينكه جون در تعمير و آماده سازي اسلحه مهارت داشته است، با اشاره به نقلي از امام سجاد(ع)، اظهار داشت: آن حضرت مي فرمايند كه شب عاشورا جون در چادر امام حسين(ع) بود و شمشير او را آماده مي‌كرد.

روز عاشورا امام حسين(ع) جون را از رفتن به ميدان بازداشت ولي او خطاب به امام گفت: پسر پيامبر! مي‌دانم بدنم بدبو است، مي دانم نسبم پست و رنگم سياه است. از شما مي خواهم بر من منت بگذاري و در بهشت را به رويم باز كني. به خدا قسم من از شما جدا نمي‌شوم، تا وقتي خون سياهم با خون شما مخلوط شود.

جون پس از عمرو بن قرظه و بنا بر نقلي ديگر پس از اقامه نماز جماعت همراه امام حسين(ع)، از ايشان اجازه گرفت و به ميدان رفت و رجز خواند و پس از كشتن ۲۵ نفر به شهادت رسيد.

حجت الاسلام والمسلمين اويسي با اشاره به نقلي گفت: پس از شهادت جون، امام حسين(ع) بر سر بالينش آمد و اينگونه برايش دعا كرد: «خدايا! رويش را سفيد و بويش را خوش گردان و با نيكان محشور كن و با محمد و آل محمد آشنا ساز».

پيكر او همراه ديگر شهدا پايين پاي امام حسين(ع) به خاك سپرده شد. اما مجلسي روايتي را نقل مي‌كند كه بدن وي پس از 10 روز از دفن شهدا پيدا شده و بوي عطر از آن به مشام مي‌رسيد.

سخنران بعثه مقام معظم رهبري با بيان اينكه تاريح كربلا و حادثه عاشورا پر از معارف و اخلاق است كه مي توان در زندگي خود از آنها درس گرفت، اظهار داشت: كربلا عرصه بر زمين افتادن انسان هاي عاشق است چراكه امام علي(ع) درباره شهداي كربلا از واژه عاشق استفاده مي كنند.

برچسب ها:جون بو حوي - كربلا - ياران - امام حسين


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: