پنجشنبه|02 خرداد 1398|17 رمضان 1440|23 May 2019
زمان انتشار: 1397/02/05 - 14:07 |

مرعشي خبر داد:

تمهيدات ويژه پزشكي براي حج ۹۷

رئيس مركز پزشكي حج ضمن اشاره به آمادگي كامل اين مركز براي خدمت‌رساني به زائران حج ۹۷ گفت: تاكنون حدود ۳۱ هزار نفر، معاينه و تأييد شده‌اند و ما بقي نيز در جريان معاينات و تكميل پرونده هستند.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني حج، سيدعلي مرعشي، رئيس مركز پزشكي حج و زيارت در گفت‌‌وگو با ايكنا، در پاسخ به اين سوال كه چه تعداد از زائران حج ۹۷ تاكنون معاينه شده‌اند، گفت: تقريباً ۳۱ هزار نفر تأييد شده هستند و مابقي هم در جريان معاينات هستند، يعني به پزشك كاروان مراجعه كرده‌اند، معاينات اوليه انجام شده، اما به دليل بيماري‌هاي خاصي كه دارند يا نياز به بررسي بيشتر نوار قلب و متخصصان مربوطه دارند، هنوز تأييد نشده‌اند.

وي درباره آمار زائراني كه توانايي لازم براي اعمال حج را ندارند، گفت: دقيقاً ۹۴ نفر رد استطاعت جسمي براي حج ۹۷ را داشته‌ايم كه اين مساله قطعي است، البته اگر خودشان اعتراضي داشته باشند مي‌توانند به كميسيوني ارجاع دهند، علت اين رد استطاعت هم ناتواني جسمي است زيرا اين افراد نمي‌توانند اعمال حج را انجام دهند، مثلاً به تازگي جراحي قلب داشته‌اند، يا سرطان‌هايي كه تحت درمان است.

رئيس مركز پزشكي حج درباره تمهيدات اين مركز براي حج ۹۷ نيز گفت: ما سال گذشته يك بيمارستاني در مدينه داشتيم كه امسال به دليل كوتاه بودن مدت اقامت زائران، نيازي نديديم كه يك بيمارستان را با تجهيزات فراهم كنيم، در سه يا چهار منطقه‌اي كه زائران اسكان دارند، درمانگاه‌هاي شبانه روزي با همه امكانات برپا مي‌كنيم و خدمات تخصصي بستري را از بيمارستان‌هاي سعودي مي‌گيريم. در مكه و مشاعر هم مثل روال سابق با قدرت و توان، با مجوزهايي كه از سعودي اخذ شده، ارائه خدمات در همه سطوح به زائران ارائه مي‌شود.

مرعشي در پايان به زائران حج ۹۷ توصيه كرد: لازم است حجاج قبل از سفر حج، آمادگي لازم بدني را در خود تقويت كنند و فعاليت‌هاي روزانه خود را افزايش دهند، داروهاي خود را به شكل كامل و با دستور پزشك در طول سفر كه در بعضي كاروان‌ها ۴۰ روزه است، به همراه داشته باشند، همچنين بعضي وسايل كمكي را نيز با خود همراه داشته باشند؛ مثلاً كساني كه اينجا ويلچر، عصا، عينك و ... استفاده مي‌كنند، حتما آن وسيله را در سفر حج نيز همراه داشته باشند، به ويژه عينك كه توصيه مي‌كنيم دو يا سه عدد همراه داشته باشند، كساني هم كه نياز به همراه دارند، حتما با تمهيدات لازم و كافي مشرف شوند.

برچسب ها:حج 97 - سلامت - پزشكي


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: