چهارشنبه|03 بهمن 1397|15 جمادی الاولی 1440|23 January 2019
زمان انتشار: 1397/02/23 - 13:42 |

استاندار خراسان رضوي:

كارگروه ويژه سوغات مشهد راه‌اندازي مي‌شود

استاندار خراسان رضوي گفت : به منظور ساماندهي و برنامه‌ريزي بازار سوغات و در راستاي مطالبه رئيس جمهوري در اين حوزه، كارگروه ويژه سوغات زيارت در زير مجموعه شوراي برنامه ريزي و توسعه استان راه‌اندازي مي‌شود.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني حج، عليرضا رشيديان در جلسه بررسي وضعيت صنعت پوشاك و سوغات استان با حضور معاون وزير صنعت، معدن وتجارت اظهار كرد: اين كارگروه با مسئوليت معاونت اقتصادي و نيز زيارت استان فعال مي‌شود.

وي عنوان كرد: اين كارگروه بايد اقدامات مختلفي از تدوين برنامه اجرايي گرفته تا تقسيم كار مشخص بين بخش‌ها و دستگاه‌هاي مربوطه براي رسيدن به مباحث مورد تاكيد رئيس جمهوري در اين حوزه و بهره‌گيري از اين ظرفيت براي ايجاد اشتغال مناسب را انجام دهد.

استاندار خراسان رضوي تصريح كرد: اين استان با وجود بارگاه منور رضوي، حجم انبوه آثار تاريخي و فرهنگي و تنوع جاذبه‌هاي طبيعي و ظرفيت گسترده‌اي كه در حوزه گردشگري با 30 ميليون زائر و مسافر در سال، نبايد بيكار داشته باشد و در اين راستا بايد همه توان و امكانات به كار گرفته شود.

رشيديان با اشاره به ظرفيت‌هاي حوزه صنايع دستي استان، سنگ‌هاي قيمتي و فرش و ... گفت: با همه اين ظرفيت‌ها براي جذب بيشتر در حوزه صنايع دستي نيازمند نوآوري همراه با حفظ اصالت و شناخت ذانقه و سليقه مشتريان هستيم.

وي اضافه كرد: در اين راستا ايجاد و تقويت زنجيره‌ كامل صنايع دستي و سوغات در روستاها و مناطقي كه هنرمندان مشغول به كار هستند و همچنين حمايت از هسته‌هاي كوچك و تكميل اين چرخه تا عرصه صادرات ضروري است.

استاندار خراسان رضوي با بيان اينكه سه هزار ميليارد تومان بازار سوغات استان امروز عموما در اختيار كالاهاي خارجي است، بيان كرد: بايد اين شرايط تغيير كند و در اختيار توليد كنندگان داخلي قرار گيرد.

رشيديان تاكيد كرد: بدين منظور نيازمند برنامه‌ريزي، تقسيم كار مناسب و ايجاد مشوق‌هاي لازم براي ورود سرمايه‌گذاران به حوزه سوغات و حفظ و تقويت توليدات موجود به تناسب نياز و سليقه زائران هستيم.

وي عنوان كرد: در اين ميان موضوع سوغات فرهنگي از جمله ضرورت‌هايي است كه طي اين برنامه‌ريزي‌ها بايد به طور جدي مورد توجه قرار گيرد.

استاندار خراسان رضوي با بيان اينكه بايد سوغات فرهنگي از جمله كتاب به عنوان يك اولويت در برنامه‌ريزي‌هاي اين حوزه مد نظر باشد، افزود: نقش آستان قدس رضوي در فراهم كردن شرايط براي عرضه توليدات فرهنگي مي‌تواند بارز باشد.

رشيديان گفت: توسعه و تقويت نمايشگاه‌هاي توليدات داخلي در حوزه سوغات و مانند آن را در كنار حمايت از توليد و سرمايه‌گذاري در اين بخش موثر و مهم است.

وي خاطرنشان كرد: نساجي باوجود آنكه ۴ درصد صنعت استان را به خود اختصاص داده اما 6 درصد اشتغال را دارا بوده كه نشان از ظرفيت خوب اين حوزه براي اشتغال دارد اما علاوه بر اينكه بايد توليد داخل ترغيب و حمايت شود، كيفيت كالاها نيز ارتقا يابد.

استاندار خراسان رضوي عنوان كرد: امروز در كنار توليدات داخلي، برندهاي خارجي هم حضور دارند كه ساماندهي آن‌ها از يك سال گذشته در استان اجرايي شده است.

رشيديان تصريح كرد : بر اساس برنامه‌ريزي و روح حاكم بر قانون بودجه 97 همه نمايندگي‌هاي عرضه‌كننده برندهاي خارجي فعال در استان بايد 20 درصد از ميزان فروش خود را از واحدهاي توليدي داخل استان تامين كنند.

رشيديان بيان كرد: اگر واحدهاي توليدي از نظر امكانات و تجهيزات مورد نظر برندها شرايط مناسبي نداشته باشند، آمادگي داريم از آن‌ها حمايت كنيم.

برچسب ها:مشهد - سوغات


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: