چهارشنبه|03 بهمن 1397|15 جمادی الاولی 1440|23 January 2019
زمان انتشار: 1397/02/24 - 12:24 |

حجت الاسلام رفيعي:

پاك كردن دل از كينه‌ها مقدمه‌ ورود به ماه رمضان است

استاد حوزه علميه قم با اشاره به اينكه پاك كردن دل از كينه‌ها مقدمه‌ ورود به ماه رمضان است، گفت: اهل بيت(ع) در روايات متعدد فرموده‏اند مومني كه در قلبش كينه وجود دارد وارد بهشت نمي‎شود، لذا سعي كنيم اگر با كسي مشكلي داريم قبل از ماه مبارك رمضان آن مشكل را برطرف كنيم تا پاك وارد ماه رمضان شويم.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني حج، حجت الاسلام ناصر رفيعي در ويژه برنامه‎هاي فرهنگي حرم مطهر رضوي كه بعد از نماز مغرب و عشاء در رواق امام خميني(ره) برگزار شد، عنوان كرد: ماه شعبان رو به پايان است، بايد با مراقبت از اعمال و توجه به توصيه اهل بيت(ص) خود را براي ماه مبارك رمضان آماده كنيم.

وي افزود: اباصلت هروي روايت كرده است كه در جمعه آخر ماه شعبان به خدمت امام رضا(ع) رفتم، حضرت فرمودند: «اي اباصلت اكثر ماه شعبان رفت و اين جمعه آخر آن است، پس آنچه از اين ماه مانده، دعا، استغفار و قرائت قرآن بسيار انجام بده، از گناهان خود به سوي خدا توبه كن، امانت ديگران را باز گردان، در دل خود كينه كسي را قرار نده، گناهي را كه عادت به انجام آن داشتي را ترك كن و از خدا بترس و توكل كن بر خدا در پنهان و آشكار، زيرا هر كه بر خدا توكل كند خدا براي او بس است.»

اين استاد حوزه عنوان كرد: اين حديث مباحث بسيار ارزشمندي را براي اين چند روز باقيمانده از ماه شعبان بيان مي‎كند كه نبايد فراموش شود، حضرت در ابتداي اين حديث اباصلت را توصيه به دعا كردند، دعا هدفش اجابت نيست، بلكه هدف آن ارتباط با خالق هستي است، لذا نبايد در دعا كردن مايوس شد، زيرا كه اين عمل يك عبادت ارزشمند است.

رفيعي تلاوت قرآن را يكي از مهم‎ترين عبادت‎هاي ماه شعبان و رمضان اعلام و عنوان كرد: بايد قرآن را بيشتر مورد تدبر و عمل قرار داد. متاسفانه اكنون قرآن جزو وسائل زينتي خانه‎ها شده است و غير از موارد محدود مثل خطبه عقد و وفات استفاده نمي‎شود، در حالي‎كه قرآن بايد در تمام لحظات و شئونات زندگي ما جريان داشته باشد.

اين سخران حرم رضوي ادامه داد: خداي متعال در قرآن مي‎فرمايد كه قرآن را آسان كرديم تا همه متوجه بشوند، علامه طباطبايي مي‎فرمايد: «اين آيه بيان‎گر آن است كه فهم، تلاوت و معناي قرآن براي هر سطحي از مردم آسان است».

وي با اشاره به اينكه متاسفانه اكنون مسئولان آن مقدار كه به مسائل سياسي مي‎پردازند، براي مسائل فرهنگي دغدغه ندارند، گفت: در حال حاضر فرهنگ غرب در حال ترويج است و به جامعه صدمه جدي مي‎زند، سبك زندگي در خانواده‎ها در حال تغيير است، در برخي از شهرها آمار طلاق و ازدواج به تساوي رسيده است و اين مشكل بزرگي است، لذا همه مردم به ويژه مسئولان بايد مراقب تهاجم فرهنگي در سبك زندگي باشند.

وي توكل به خدا را از ديگر توصيه‎هاي امام رضا(ع) عنوان كرد و افزود: در هر كاري بايد توكل‎مان به خدا باشد، تاريخ اسلام نشان داده است كه هر كجا امت اسلام به پيروي از اهل‎بيت(ع) و انبياء الهي به خدا توكل كردند، خداي متعال آن‎ها را از بلا و گرفتاري نجات داده است.

رفيعي در پايان ابراز كرد: امام رضا(ع) در پايان اين حديث به اباصلت فرمودند كه در روزهاي پاياني ماه شعبان اين دعا را زياد بخوان «اللَّهُمَّ إِنْ لَمْ تَكُنْ قَدْ غَفَرْتَ لَنَا فِي مَا مَضَى مِنْ شَعْبَانَ فَاغْفِرْ لَنَا فِيمَا بَقِيَ مِنْهُ»؛ خدايا اگر در آنچه از ماه شعبان گذشت من را مورد مغفرتت قرار ندادي، ‌در اين زمان باقي مانده من را مورد آمرزش قرار بده.

برچسب ها:ماه رمضان


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: