یکشنبه|27 مرداد 1398|15 ذی الحجه 1440|18 August 2019
زمان انتشار: 1397/02/29 - 07:43 |

رئيس جمهور در نشست فوق‌العاده سران سازمان همكاري اسلامي:

اشغال سرزمين فلسطين توسط كيان صهيونيستي بزرگ‌ترين تهديدِ جهان اسلام است

رئيس جمهوري اسلامي ايران در نشست فوق‌العاده سران سازمان همكاري اسلامي در استانبول، با ارائه شش ابتكار و پيشنهاد عملي، از همه مسلمانان و دولت هاي اسلامي خواست با وحدت در عمل و همكاري و همراهي در ساختن منطقه اي قويتر و پايدارتر، و دوري از منازعات بيهوده و فرساينده، زمينه پايان اشغالگري را فراهم ساخته و منطقه پهناور خاورميانه و آسياي غربي را يكبار ديگر به مكان همزيستي اديان ابراهيمي تبديل كنند.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني حج، حجت الاسلام و المسلمين دكتر حسن روحاني شامگاه جمعه خطاب به سران كشورهاي اسلامي شركت كننده در اين اجلاس فوق العاده، با تاكيد بر اينكه صهيونيستهاي جنايتكار در مقابل چشم اشكبار جهانيان؛ با پايمال كردن كرامت انساني و تحقير همه ارزشها، جامعه جهاني را به مبارزه طلبيده اند، اظهارداشت: اگر رژيم صهيونيستي در احاطه كشورهاي توسعه يافته و مردم سالار قرار گيرد و با يك امت متحد مواجه باشد، هرگز نخواهد توانست چنين آسوده خاطر به جنايات خود ادامه دهد.

متن سخنراني دكتر روحاني به اين شرح است:

بسم الله الرحمن الرحيم

جناب آقاي اردوغان رييس محترم،

رئيسان محترم جمهور،

عاليجنابان،

خواهران و برادران،

در آغاز از برادر عزيزم؛ رئيس جمهور اردوغان بخاطر ميزباني اين گردهمايي مهم در شرايط حساس كنوني سپاسگزاري ميكنم.

برگزاري نشست فوق‌العاده سران سازمان همكاري اسلامي بلافاصله پس از برگزاري نشست فوق‌العاده كميته فلسطينِ اتحاديه مجالس كشورهاي عضو سازمان همكاري اسلامي (PUIC) در تهران در 14 مه سال جاري، حاوي اين پيام مهم است كه امت اسلامي همانند يد واحده، در مقابله با بزرگ‌ترين تهديدِ جهان اسلام يعني اشغال سرزمين فلسطين توسط كيان صهيونيستي قد برافراشته‌است. صميمانه اميدوارم كه اين نشست با بهره‌گيري از همفكري و توان كشورهاي اسلامي بتواند منجر به اتخاذ راهكارهاي عملي براي پايان بخشيدن به اين بحران خطرناك و كمك فوري به ملت ستمديده فلسطين به ويژه ساكنان مظلوم غزه شود.

امروز ما به سوگ آخرين پرده از جنايات هفتادساله نسلكشي بيگناهان در فلسطين نشستهايم. صهيونيستهاي جنايتكار در مقابل چشم اشكبار جهانيان؛ با پايمال كردن كرامت انساني و تحقير همه ارزشها، جامعه جهاني را به مبارزه طلبيده اند. در حالي كه صدها هزار بيگناه از ابتدايي‌ترين حقوق انساني محرومند، رژيم صهيونيستي، نظام آپارتايد و قوم گراي خود را به دروغ، دموكراسي معرفي كرده و افراطي گري مذهبي حاكم بر خود را سكولاريسم مي‌نامد و اندوهبارتر آنكه برخي كشورهاي غربي نيز، تجاوزهاي اشغالگران را توجيه مي‌كنند.

در اين شرايط دولت ايالات متحده امريكا سفارت خود را به بيت المقدس منتقل كرد. اين اقدام خودسرانه و خلاف مصوبات بين المللي، به رژيم جنايتكار صهيونيستي، چراغ سبز داد تا مرتكب كشتار وحشيانه ديگري شود. كاخ سفيد نشان داد كه از نابودي پايه ها و قواعد نظم بين الملل هيچ ابايي ندارد و با زور، به جنگ حق مي‌رود. درست چند روز پيش از انتقال سفارت آمريكا به بيت المقدس، رئيس جمهور آمريكا ضربه ديگري را به امنيت بين المللي و اعتبار جامعه جهاني وارد كرد و از توافق هسته اي چندجانبه اي خارج شد كه به تأييد شوراي امنيت سازمان ملل رسيده است. اين اقدام در ادامه خروج يكجانبه از برخي ديگر از توافقات مهم بين المللي نشان داد كه دولت جديد آمريكا چه تهديد خطرناكي براي نظام حقوقي جهاني و صلح و امنيت جهاني بشمار مي‌آيد.

اما در مقابل، مقاومت مردمي دوشنبه سياه نشان داد؛ كه نسل جديد و جوان فلسطين، به حقوق خود آگاه است ؛ كه قصد ندارد از آن دست بكشد يا بر سر آن معامله كند؛ كه با پايمردي مي‌توان چهره خشونت بار غاصبان را عريان كرد و لحظات پايداري مؤمنان در صدر اسلام را به جهانيان نماياند. فلسطين نشان داد كه شايسته آرامش و دستيابي به همه حقوق مشروع خويش است.

اين ايستادگي بر حق و صبر بر مصايب، بارديگر جوانه هاي اميد و استقامت را در دل همه دوستداران فلسطين شكوفا كرد. امروز جبهه مقاومت محدود به مردان و زنان فلسطيني نيست و شامل شمار روزافزون آزادي خواهاني در سراسر جهان است كه وجدان بيدارشان از اين همه ظلم و جنايت به خشم آمده است.

خانمها، آقايان؛

اكنون وقت آن فرا رسيده است كه از خود بپرسيم چگونه مي‌توان دشمن صهيونيستي را براي هميشه، از تعرض به كيان و ناموس امت اسلام بازداشت؟ اگر به جاي تحريمِ تنها گروهِ پيروز در برابر دولت اشغالگر، همه يكصدا پيام مقاومت را تكرار مي‌كردند؛ اگر صهيونيستها به جاي اطمينان از سكوت برخي و زمزمه هاي ذلت بار برخي ديگر، در مقابل خود، يك منطقه قدرتمند مي‌ديدند، آيا جرأت اينگونه وحشيگري ها را پيدا مي‌كردند؟

اگر اسرائيل در احاطه كشورهاي توسعه يافته و مردم سالار قرار گيرد و با يك امت متحد مواجه باشد هرگز نخواهد توانست چنين آسوده خاطر به جنايات خود ادامه دهد.

در اين زمينه پيشنهادات و ابتكاراتي به شرح زير قابل بيان است:

1- درخواست از سازمان ملل متحد براي برگزاري يك نشست ويژه مجمع عمومي براي رسيدگي به موضوع تصميم غيرقانوني دولت آمريكا و جنايات اخير رژيم صهيونيستي عليه مردم فلسطين در غزه بايد پيشنهاد و پي‌گيري شود.

2- تشكيل يك «گروه كارشناسي» متشكل از متخصصان حقوقي، سياسي و اقتصادي ذيصلاح كشورهاي عضو به منظور بررسي دقيق و تدوين راهكارهاي مقابله با تصميم غيرقانوني اخير دولت آمريكا در سطوح بين‌المللي، منطقه‌اي و ملي.

3- اتخاذ اقدامات سياسي، اقتصادي و تجاري عليه دولت آمريكا و رژيم صهيونيستي. از دولت‌هاي مسلمان و ملت‌هاي آزاديخواه جهان مي‌خواهيم در راستاي كمك به ملت فلسطين و مقابله با تصميم مخرب ترامپ، در مناسبات سياسي، اقتصادي و تجاري خود با دولت آمريكا تجديد نظر كرده و همچنين همه مناسبات خود را با رژيم غاصب صهيونيستي قطع نموده و كالاها و شركت‌هاي صهيونيستي را تحريم كنند.

4- ايجاد راهكارهاي مناسب براي اقدام دسته جمعي در ارائه كمك هاي بشردوستانه به مردم فلسطين.

5- زرادخانه هسته اي رژيم صهيونيستي خطر جدي براي صلح و امنيت بين المللي به ويژه در منطقه غرب آسيا است. عاري شدن اين منطقه از سلاح هاي هسته اي كه بارها توسط ايران پيشنهاد شد، بايد در اولويت اقدامات كشورهاي اسلامي قرار گيرد.

6- اعلام آخرين جمعه ماه مبارك رمضان به عنوان روز قدس در تقويم همه كشورهاي اسلامي به عنوان روز حمايت مردم مسلمان و همه آزادگان جهان از مردم فلسطين.و اعتراض به جنايات اسرائيل و حاميانش؛ اين ميراث امام خميني(ره) است كه موثرترين روش مبارزه را بسيج امت اسلامي عليه صهيونيست ها معرفي نمود.

ما مي‌توانيم با وحدت در عمل و همكاري و همراهي در ساختن منطقه اي قويتر و پايدارتر و دوري از منازعات بيهوده و فرساينده، زمينه ساز پايان اشغالگري باشيم و منطقه پهناورخاورميانه و آسياي غربي را يكبار ديگر به مكان همزيستي اديان ابراهيمي تبديل كنيم.

در اين مسيرِ عزت بخش كه هدف آن حراست از كرامت انساني است بي گمان ياري الهي را با خود خواهيم داشت كه اين وعده قطعي الهي است: ان تنصروالله ينصركم و يثبت اقدامكم.

برچسب ها:كشورهاي اسلامي - دولت - روحاني - فلسطين


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: