پنجشنبه|31 مرداد 1398|19 ذی الحجه 1440|22 August 2019
زمان انتشار: 1397/03/08 - 14:16 |

حجت الاسلام والمسلمين عبدالفتاح نواب:

توبه، اولين قدم جهت آماده شدن براي سفر حج است

حجت الاسلام والمسلمين عبدالفتاح نواب، در جمع زائران حج تمتع 97 ماه مبارك رمضان، به خصوص شبهاي قدر را بهترين فرصت براي توبه و پاك شدن از گناهان دانست و گفت: توبه اولين قدم جهت آماده شدن براي سفر حج است.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني حج ، دراين جلسه حجت الاسلام والمسلمين نواب با طرح اين سوال كه چه كنيم تا در اين سفر بهره ببريم؟ گفت: اگر كسي با برنامه، قدم به اين سفر معنوي بگذارد مي تواند از آثار حج بر روح و جان خود بهره ببرد و براي داشتن برنامه هم، بايد در ايران و قبل از سفر مقدمه چيني كند.

وي با بيان اينكه هيچ كس بهتر از ائمه معصومين (عليهم السلام) نمي تواند آداب سفر حج را تشريح كند، اظهار كرد: امام علي بن موسي الرضا (ع) علت حج را وارد شدن براي مهماني خدا مي داند و كسي كه به مهماني مي رود بايد خودش را آماده كند و هرچه ميزبان باعظمت تر و بزرگتر باشد اين آمادگي نيز بايد بيشتر باشد.

وي افزود: كسي كه به مهماني خداوند مي رود بايد خودش را از صفات رذيله پاك كند و كدورتها را دور بريزد و از گذشته اش هم توبه كند.

استاد حوزه علميه، اساس زيارت را محبت و حب به خداوند توصيف كرد و اظهار داشت: در سفر حج، شش امام معصوم (ع) و ساير امامزادگان بقيع را زيارت مي كنيد. اگر اين زيارت از روي اخلاص و محبت باشد پيامبر (ص) وعده داده است در روز قيامت به ديدار او خواهد آمد و نجاتش خواهد داد.

دبير شوراي عالي حوزه، اولين قدم جهت آماده شدن براي سفر حج را، توبه كردن دانست و گفت: امام صادق (ع) فرمود: «إذا اردت الحج... ثمّ اغسل بماء التوبه الخالصه من الذنوب». ماه مبارك رمضان، به خصوص شبهاي قدر، بهترين فرصت براي توبه و پاك شدن از گناهان است.

حجت الاسلام والمسلمين نواب، با بيان روايت «الحجَّ، حجّان؛ حجٌّ لله و حجٌّ للناس» گفت: حج بر دو نوع است، حج مخالصانه براي خدا و حج براي مردم. اگر كسي در اين سفر، نيتش را براي خدا خالص نكند و به قصد كسب عنوان و ارتقاء جايگاه خود در ميان مردم به حج برود خداوند، ثواب او را در روز قيامت به همان مردم واگذار خواهد كرد.

وي، يكي ديگر از آداب سفر حج را، كسب آمادگي براي ياد گرفتن مناسك حج دانست و در ادامه با بيان روايت «المعين علي الطاعه خير الاصحاب» افزود: انتخاب همسفر و هم اتاقي كه شما را در طاعت و ياد خدا كمك كند مي تواند اين سفر را شيرين و در مقبوليت اعمال موثر باشد.

استاد حوزه علميه، پيمان بستن با خدا و حفظ آن را مهم برشمرد و استلام حجرالاسود را با لمس يا با اشاره دست جزء اين پيمان الهي دانست و در ادامه بيان آداب سفر، به صبر و شكيبايي اشاره كرد و افزود: هركس براي ساعتي گرماي مكه مكرمه را تحمل كند بر طبق روايات خداوند او را از جهنم، به اندازه صدسال دور مي كند و به همين اندازه به بهشت نزديكترش مي‌كند.

وي با اشاره به اينكه گاهي، حاجي با گفتن يك كلمه نابجا، تمام حجش را بر باد مي دهد افزود: از امام صادق (ع) روايت شده است: تمام حج و عمره به اين است كه انسان زبانش را حفظ كند.

وي روحيه همكاري و همدلي در كاروانها و توجه به حق ديگران را مهم برشمرد و به زائران توصيه كرد: براي درك بهتر حوادث اين سرزمين مقدس و آشنايي و كسب معرفت بيشتر از ائمه معصومين (عليهم السلام) كتب تاريخ و زندگينامه ائمه (ع) را مطالعه كنند.

در ادامه اين جلسه حجت الاسلام والمسلمين عسكري علويه، مسئول دفتر نمايندگي بعثه منطقه قم با استفاده از ماكت كعبه، مناسك عملي حج را توضيح داد.

گفتني است سلسله جلسات آشنايي با اسرار و معارف حج ويژه زائران حج تمتع استان قم،شب هاي ماه مبارك رمضان در ساختمان حوزه نمايندگي ولي فقيه درشهر مقدس قم برگزار شد.
برچسب ها:حج تمتع - قم - رمضان - نواب


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: