پنجشنبه|02 خرداد 1398|17 رمضان 1440|23 May 2019
زمان انتشار: 1397/03/10 - 11:12 |

تبيين آموزه‌هاي سفر به‌ سرزمين وحي

رئيس عقيدتي سياسي نيروي انتظامي شهرستان فهرج گفت: از جمله آموزه‌هاي سفر حج آموختن راه‌حل‌‌هايي مانند پيشرفت جوامع انسان و نجات فكري بشري بدون در نظر گرفتن حجيت خاص براي فكري خاص، ارتباط‌گيري با فرهنگ‌هاي ديگر با تكيه به مشتركات و توجه به نيازهاي عام بشري و برقراري توازن و تعادل در بقاي زيستي و فرهنگي نوع بشر است.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني حج، مراسم سخنراني گفتمان ديني با محوريت «حج؛ تحول روحي و اخلاقي، سبك زندگي ديني و عزت و كرامت اسلامي» با همكاري اداره كل اوقاف و امور خيريه، اداره حج و زيارت استان كرمان و كانون فرهنگي تبليغي شهيد آيت‌الله محمدعلي لطفيان سرگزي امروز، ۹ خردادماه در شهرستان فهرج استان كرمان برگزار شد.

حجت‌الاسلام‌و‌المسلمين عليرضا لطفيان سرگزي، رئيس عقيدتي سياسي نيروي انتظامي شهرستان فهرج در جمع تعدادي از ياوران نماز و خانواده آنان گفت: يكي از فرائض بزرگ اسلامي حج و زيارت خانه خداست، سفرهاي زيارتي و معنوي، زيارت خانه خدا و درك زيارت حرم مطهر حضرت محمد(ص) و بارگاه ملكوتي ائمه معصوم(ع) در بقيع، گر چه بسيار كوتاه و گذرا هستند؛ اما اگر از آن لحظه‌اي كه آهنگ سفر مي‌كنيم عزم خود را جزم كنيم تا با روحي والا و عزمي راسخ، رفتار، گفتار و انديشه را چنان سازيم كه زيبنده مهماني اوست، آن وقت مي‌توان به‌طور كامل از ابعاد معنوي اين سفر روحاني بهره‌مند شد.

وي افزود: از لحظه ورود و حضور در سرزمين وحي رسالتي ديگر بر دوش زائران قرار مي‌گيرد و با نگاه‌هايي كه به سوي زائران دوخته مي‌شود، هر زائر نماينده ملت بزرگ ايران قلمداد مي‌شود.

لطفيان عنوان كرد: عظمت ملت فداكار و بزرگ ايران و خون پاك شهيدان والا مقام و امام خميني(ره) زائران را بر آن مي‌دارد كه در فراسوي مرزها، چنان عمل كنند كه آيينه‌اي تمام‌نما از آن همه عظمت و شكوه جهاد ايثار و اخلاص را در مقابل ديدگان ساير كشورهاي جهان به نمايش گذارند.

وي ادامه داد: در حج مي‌توان اين درس را آموخت كه راه‌حل پيشرفت جوامع انسان و نجات فكري بشري اين است كه تفاوت‌هاي فرهنگي، بدون آن كه حجيت خاص را براي فكري خاص قائل شويم، قبول كنيم، با فرهنگ‌هاي ديگر با تكيه به مشتركات و توجه به نيازهاي عام بشري متحد شويم و توازن و تعادل را در بقاي زيستي و فرهنگي نوع بشر ايجاد كنيم.

همچنين رسميت‌شناختن تفاوت‌ها و حتي تضادها و اين كه ايمان به تفاوت‌ها و تضادها مي‌تواند عامل تعادل در جوامع و نيز عامل وحدت و انسجام را در جامعه مسلمانان به وجود آورد.

لطفيان با بيان اينكه تكيه افراطي به سلايق و نگرش‌هاي خودي، تنهايي مي‌‌آورد، گفت: اين امر موجب عزلت، تفرق و آساني سيطره غير مي‌شود و حتي تأخر فرهنگي را در درون ساختار فرهنگ داخلي نيز ايجاد مي‌كند. همچنين در حج و در كنار خانه‌ كعبه، همه آن‌هايي كه در ديگر نقاط جهان تحقير مي‌شوند، به‌حساب نمي‌آيند و كوچك ديده مي‌شوند، عزت مي‌يابند، بزرگ مي‌شوند و امكان حضور مي‌يابند.

وي درباره نقش ام المؤمنين، حضرت خديجه(س) بيان كرد: حضرت خديجه(س) عالي‌ترين نمونه وفا، فداكاري و نمونه كامل زن مسلماني است كه همراهي با همسر را در حد اعلا انجام و براي كمك به همسر براي انجام رسالت با همه قدرت تلاش كرد. ‌

همچنين سبقت در اسلام، اولين زن مسلمان بودن، بيشترين صحبت و معاشرت با پيامبر داشتن، مورد محبت و اشتياق رسول خدا بودن، ‌ انفاق بي‌نظير، حمايت از پيامبر اكرم(ص) در سخت‌ترين ايام، اولين همسر پيامبر بودن، مادر فاطمه زهرا(س)، از همه بالا‌تر كسي كه فرشته وحي الهي سلام و تحيت خداوند را براي او آورده است و... گوشه‌هايي از فضائل و مناقب بانويي است كه همه ائمه(ع) به فرزندي او افتخار مي‌كنند.

برچسب ها:حج 97 - كرمان


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: