سه شنبه|03 ارديبهشت 1398|16 شعبان 1440|23 April 2019
زمان انتشار: 1397/03/22 - 10:02 |

عالمان بزرگ خراساني در حوزه علميه نجف

مزار و مسجد شيخ طوسي در نجف اشرف/تصاوير

خراسان هميشه مهد علم بوده، عالمان بزرگي كه امروز در تاريخ شيعه مي‌درخشند.
به گزارش خبرنگار پايگاه اطلاع‌رساني حج از كربلاي معلا، شيخ طوسي در رمضان ۳۸۵ هجري قمري، ۴ سال پس از وفات شيخ صدوق در طوس يكي از شهرهاي مهم خراسان متولد شد. كنيه او ابوجعفر است كه گاهي در برابر شيخ كليني و شيخ صدوق كه كنيه هردوي آن‌ها ابوجعفر بود به او ابوجعفر ثالث مي‌گويند.

وي در ۲۳ سالگي به عراق رفت و ۵ سال شاگرد شيخ مفيد، ۳ سال شاگرد ابن غضائري و نيز شاگرد ابن حاشر بزاز، ابن ابي جيد، و ابن الصلت بود. بعضي از مشايخ وي و نجاشي مشترك‌اند. او سيد مرتضي را درك كرد.

شيخ طوسي ۱۲ سال آخر عمرش را در نجف گذراند. شيخ طوسي فرزندي به نام حسن داشت كه پس از رحلت پدر در نجف ماند و به مرجعيت شيعه رسيد. شيخ از پسرش حسن، نوه‌اي داشته به نام محمد كه كنيه‌اش، ابوالحسن بوده و او نيز مرجع شيعه و در نجف بوده و در سال ۵۴۰ ق درگذشته است.

شيخ طوسي ۱۲ سال در نجف زندگي كرد و در شب دوشنبه ۲۲ محرم ۴۶۰ ق درگذشت و شاگردانش حسن بن مهدي سليقي، حسن بن عبدالواحد عين زربي، و ابوالحسن لولوي او را غسل داده و در خانه‌اش دفن كردند.

طبق وصيت شيخ، اين خانه، به مسجد تبديل شد. مسجد شيخ طوسي (كه جامع الشيخ الطوسي نيز ناميده مي‌شود) امروزه از مشهورترين مساجد نجف است. اين مسجد كه در محله مشراق قرار دارد، تابه‌حال چندين بار بازسازي، مرمت و تعمير اساسي شده است.
برچسب ها:عتبات - نجف اشرف - مراجع تقليد - اماكن


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: