چهارشنبه|03 بهمن 1397|15 جمادی الاولی 1440|23 January 2019
زمان انتشار: 1397/03/23 - 11:47 |

حجت الاسلام والمسلمين سليمي در گفت‌وگو با پايگاه حج؛

زائران براي استفاده درست از حج بايد دلبستگي به دنيا را كنار بزنند

عضو سابق حقوقي شوراي نگهبان خاطر نشان كرد: زماني كه انسان لباس دو تيكه احرام را بر تن مي‌كند، اين خود پيام خاصي براي زائر دارد، لباسي كه هيچ دوخت در درون آن وجود ندارد، يعني هيچ‌گونه علقه و دلبستگي در آن نيست، بنابراين حاجي بايد از همان اول دلبستگي هايش را كنار بگذارد تا بهره بيشتر از حج ببرد.
حجت الاسلام و المسلمين محمد سليمي، عضو سابق حقوقي شوراي نگهبان در گفت وگو با خبرنگار پايگاه اطلاع رساني حج گفت: خداوند متعال در سوره حج آيه 26 مي فرمايد: وَإِذْ بَوَّأْنَا لِإِبْرَاهِيمَ مَكَانَ الْبَيْتِ أَنْ لَا تُشْرِكْ بِي شَيْئًا وَطَهِّرْ بَيْتِيَ لِلطَّائِفِينَ وَالْقَائِمِينَ وَالرُّكَّعِ السُّجُودِ» به خاطر بياور زماني را كه جاي خانه كعبه را براي ابراهيم آماده ساختيم تا خانه را بنا كند؛ و به او گفتيم: چيزي را همتاي من قرار مده! و خانه‌ام را براي طواف‌كنندگان و قيام‌كنندگان و ركوع‌كنندگان و سجودكنندگان (از آلودگي بتها و از هر گونه آلودگي) پاك ساز!

وي افزود: اين آيه قرآن به اهميت بسيار زياد كعبه اشاره كرده است كه بايد آن را قدر دانست. همچنين در آيه 27 سوره حج مي خوانيم:« وَأَذِّنْ فِي النَّاسِ بِالْحَجِّ يَأْتُوكَ رِجَالًا وَعَلَىٰ كُلِّ ضَامِرٍ يَأْتِينَ مِنْ كُلِّ فَجٍّ عَمِيقٍ» مردم را دعوت عمومي به حج كن؛ تا پياده و سواره بر مركب هاي لاغر از هر راه دوري بسوي تو بيايند... بنابراين موضوع حج يكي از فروع دين به شمار مي آيد و براي هر مستطيعي واجب است آن را انجام دهد.

حجت الاسلام و المسلمين سليمي با بيان اينكه حج يكي از مسائل مهم اسلام است، اظهار داشت: برخي از دستورات و رفتارهاي اسلامي كه به ما رسيده، تنها جنبه عبادي يا سياسي دارد؛ اما حج را خداوند متعال براي آن هم جنبه عبادي و هم جنبه سياسي در نظر گرفته است و اين نشان از اهميت مهم اين موضوع است.

وي يادآور شد: در آيه شريفي كه خوانده شد، بر سفر حج تاكيد و از مردم خواسته شده كه چه سواره يا پياده در صورت استطاعت به اين سفر مهم بروند. همچنين براي اين سفر زمان مشخصي را معين كرده است در واقع خداوند مي خواسته به اين وسيله عظمت و اهميت حج را براي همگان روشن كند.

عضو سابق حقوقي شوراي نگهبان تصريح كرد: خداوند متعال از مردم خواسته كه به حج بياييند تا منافع آن را مشاهده كنند، در اين ايام منافعي براي فرد و جهان اسلام قرار داده كه اين منافع با رفتن به حج تحقق پيدا مي كند.

وي ادامه داد: زائران وقتي در ايام حج در كنار خانه خدا قرار مي گيرند و مشغول عبادت هستند، منافعي مانند ذكر و ياد خدا و تقواي الهي عائدشان مي شود كه اين منافع در ساير ايام وجود ندارد.

وي افزود: زائر از زمان كه اعمال حج را آغاز مي كند و از لحظه اي كه محرم مي شود و قبل از آن از زماني كه غسل احرام به جا مي آورد تا آن زماني كه گرد و غبار كه در بدن دارد و مي خواهد آن را زائل كند، يا وقتي كه لباسش را جدا مي كند و همه علقه ها و دلبستگي ها را از آن دل مي كند، در حقيقت از منافع حج بهره مي گيرد و به خدا نزديك مي شود.

حجت الاسلام و المسلمين سليمي خاطر نشان كرد: زماني كه انسان لباس دو تيكه احرام را بر تن مي كند، اين خود پيام خاصي براي زائر دارد، لباسي كه هيچ دوخت در درون آن وجود ندارد، يعني هيچ گونه علقه و دلبستگي در آن نيست، بنابراين حاجي بايد از همان اول دلبستگي هايش را كنار بگذارد تا بهره بيشتر از حج ببرد.

وي گفت: حاجي از وقتي كه لبيك مي گويد، انگار كه خدا را فرياد مي زند و خداوند متعال نيز صداي او را مي شنود و در مقابل پروردگار او را به سرزمين خود دعوت مي كند تا حاجي اعمال خاص را انجام دهد.

عضو سابق حقوقي شوراي نگهبان يادآور شد: همچنين از زماني كه حاجي به سعي و صفا، طواف، منا، وقوف در عرفات، بيتوته و همه اعمال كه براي او در نظر گرفته شده است، انجام مي دهد همه آن ها مقدمه اي براي تقرب به الهي است و همه آن ها را بايد قربه الي الله انجام دهد.

برچسب ها:حج تمتع - گفتگو - محمد سليمي - حج 97


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: