چهارشنبه|03 بهمن 1397|15 جمادی الاولی 1440|23 January 2019
زمان انتشار: 1397/03/23 - 12:45 |

درگفتگو بازائران حج تمتع 97 خراسان مطرح شد:

ارزيابي جلسات اسرار حج درمشهد توسط شركت كنندگان در يك نگاه كلي

زائران حج تمتع سال 97 مشهد وشركت كنندگان دراين جلسات آن را چگونه ارزيابي كردند؟ جمع‌بندي نظرات اين عزيزان درگفتگو با خبرنگار پايگاه اطلاع رساني حج چنين است:
آموزش متمركز زائران حج تمتع با عنوان «سلسله جلسات معنوي اسرار حج و آداب حضور در محضر كعبه شريف» با همت پرشوردفتر نمايندگي بعثه مقام معظم رهبري و همكاري مديريت حج و زيارت استان ، شهرداري مشهد ، هلال احمر ، نيروي انتظامي و برخي ديگراز دستگاهاو ارگانها در مشهد با حضور و استقبال جمع زيادي از زائران و مشتاقان زيارت خانه خدا و حرم نبوي درفضايي سرشار از صفا و صميميت برگزار و بعداز پنج شب به پايان رسيد . اين جلسات چه ويژگيهايي داشت ؟

مكان برگزاري جلسه :

قرارداشتن مكان جلسه در مركز شهرمشهد (ميدان شهدا، مقابل شهرداري و در فاصله چند صدمتري با حرم مطهر ، بسيار مناسب است زيرا اولا در ساعاتي كه به اين كار اختصاص يافته (ساعتي بعداز افطارماه مبارك) امكان پارك تعداد زيادي ازخودروهاي شركت كنندگان وجود داشت و شهرداري نيز در اين خصوص با دفترنمايندگي بعثه در استان مساعدت داشت . از لحاظ آب وهوا و نور وصدا نيز مكان جلسه مناسب بود و خانواده ها به آساني در جلسه حضور يافته و بعداز آن به اتفاق يكديگر راهي منازل مي‌شدند.

سخنرا ن جلسه :

دعوت از حجت الاسلام والمسلمين رضايي تهراني به مدت پنج شب، در نوع خود مناسب بود ، بويژه كه ايشان اسرار حج را همراه با مناسك آن و آميخته با مسائل مبتلابه جامعه امروز ما ، نظير روابط خانواده ها و سهولت در آن ، ساده بودن مراسم و رعايت مسائل مهم اخلاقي و اجتماعي و ... بيان مي كرد.

اكثر شركت كنندگان كه با آنها مصاحبه شد اظهار مي داشتند اين جلسه آنهارا در مورد اسرارحج متحول كرده است، قبل از خداحافظي چه وظايفي دارند ، چطور بايد حق الناس هاي احتمالي را اداكنند، برخوردشان با ديگران چه بايد باشد، در ورود به مكه و سرزمين حرم امن الهي چگونه محرم شوند ، با پوشيدن لباس احرام چه وظايفي بردوش آنها گذاشته مي شود ، در شبهاي حضور درمكه چگونه رفاه و آرامش ظاهري استراحت در هتل و وسوسه رفتن به بازارهاي پر زرق وبرق مكه و مدينه را از خود دور كنند و نسيم حضور در مسجدالحرام را برپيشاني خود احساس كنند ، در طواف چه عهدي بايد با خدا ببندند ، در صفا و مروه چه سعيي داشته باشند، در عرفات چگونه اين فرصت را غنيمت شمارند، همه و همه اين ها و دهها مسئله ديگرمطالب شنيدني و آموختني جلسه بود.مخصوصا كه ايشان با ذكر معنوي تلبيه : "لبيك، اللهم لبيك، انّ الحمد و النعمه لك و الملك، لا شريك لك لبيك" كه با همخواني آن با صداي بلند توسط شركت كنندگان همراه مي شود ، حركت به سوي مسجدالحرام و طواف را درذهنها متجلي مي‌كند.

آمادگي معنوي قبل از سخنراني :

قرائت دعاي افتتاح با صداي جذاب و زمزمه آن توسط شركت كنندگان به نحوي بود كه معنويت خاصي به مراسم مي بخشيد. بويژه اين كه دعاي افتتاح با خطي زيبا در اختيار حضار قرارمي گرفت. دعاي افتتاح با سلام و توسل به ائمه اطهار و آقا صاحب الزمان به پايان مي رسيد و جمعيت آماده شنيدن اسرار حج مي‌شدند.

متن مسابقه فرهنگي و اهداي جوايز :

در ابتداي ورود به جلسه ، توزيع متن هايي در مورد حج وآداب آن براي مطالعه و طرح سوال مسابقه و اعلام اسامي برندگان هرجلسه در فرمهاي مسابقات بعدي ، موضوعي بود كه زائرين را علاوه برشنيدن سخنراني به مطالعه بيشتر فرامي خواند و در آنها ايجاد انگيزه مي كرد.هرشب جوايز تعدادي از برندگان شب قبل درجايگاه به آنها اهدا مي‌شد.

پذيرايي از شركت كنندگان :

پذيرايي از شركت كنندگان در ابتدا و انتهاي مراسم و خارج از فضاي معنوي آن علاوه بر تقويت جسماني شركت كننده هاي روزه دار ، به نحوي بود كه علاوه بردارا بودن كيفيت و كميت لازم با نظم همراه بود ، معمولا در برخي مكانهاي ديگر ممكن است توزيع پذيرايي حين سخنراني ، نظم جلسه را برهم مي زند و سخنران را از موضوع جلسه منحرف كند، اما در اينجا مديريت به گونه اي بود كه اين نظم هيچ وقت مختل نمي شد.

برگزاري ايستگاههاي مختلف پاسخگويي به سوالات شرعي و مكان نگهداري كودكان :

ازآنجا كه زائران حج تمتع قبل از سفر نگرانيهايي درمورد مسائل شرعي حج دارند كه لازم است افرادمسئول قبل ازسفرپاسخگوي آنان باشند ، لذا دايرشدن ايستگاههاي پاسخگويي به اين سوالات براي برادران و خواهران جداگانه موجب رفع تشويش و نگراني اين عزيزان مي شود. همچنين مكان نگهداري كودكان با هدف آموزش آنها و آرامش خاطر شركت كنندگان در مراسم درمحل داير و فعال بود . ايستگاههاي هلال احمر براي خدمات پزشكي به بيماران احتمالي ، نيروي انتظامي براي معرفي مضرات موادمخدر و خطرات احتمالي همراه بردن آن توسط زائران درمحل دايربود.

زمان برگزاري جلسه :

زمان انتخاب شده براي جلسه ، ماه مبارك رمضان و آمادگي بيشتر معنوي روزه داران ، ساعتي بعداز افطار بسيار مناسب بود (ساعت 30/9 تا 11 )، چرا كه روزه داران بعداز آمادگي جسمي و روحي به مراسم مي آمدند و استفاده كاملي از جلسه برده مي‌شد.

تاثير جلسات در ارتقاي سطح شناخت افراد از حج و اسرار آن :

قريب به اتفاق شركت كنندگان بعدازحضور در جلسه ، اسرار آموخته شده در مورد حج را موجب دگرگون شدن رفتار آنها درحجي كه بزودي عازم مي شوند دانستند ، آنها اظهار مي داشتند كه دانستن اسرار موقفهاي مختلف در مكه و مدينه و نحوه استفاده از فرصتها باعث شده تاازفرصتي كه بدست آنها مي رسد به نحو مطلوب بهره ببرند ، حضور در مسجدالحرام و كعبه ، حضور در عرفات و منا و مشعر ، حضور در مراسم نماز جماعت خانه خدا و حرم پيامبر ، حضور در بقيع و ....هركدام اسراري دارد كه دانستن آن موجب تغييردر رفتار مي‌شود.

تدارك بعثه مقام معظم رهبري قبل از شروع مراسم:

آماده شدن مكان مراسم درهرروز :
با عنايت به اين كه مكان مراسم درفضاي بيروني و حومه خيابان و ميدان شهداي مشهد قراردارد عزيزان مسئول در بعثه استان شبها بعد مراسم اقدام به جمع آوري موكتها و امكانات موجود در محل مي كنند و شب ديگر قبل از مراسم مجددا آنها را براي سخنراني و نشستن زائران حج آماده مي‌كنند .

حضوربرخي از مسئولان حج و زيارت و تمامي همكاران دفتر نمايندگي بعثه در محل مراسم:

حضور تمامي مسئولان و همكاران دفتر نمايندگي بعثه مقام معظم رهبري در استان و نيز برخي ازمسئولان حج وزيارت ازجمله مديران و روحانيون كاروانها در كنار زائران حج تمتع قبل از سفر ضمن كمك به آشنايي بيشتر آنها امكان طرح برخي سوالات و دريافت پاسخ از سوي آنها را به همراه داشت .
گفتني است امسال با مديريت مناسب جلسات ، از پهباد براي تهيه عكس هوايي از مراسم در كنار تهيه عكس هاي ديگر استفاده شد و عكاس ويژه ، هرشب عكسهارا دراختيار تيم خبري مي‌گذاشت .
برچسب ها:اسرار و معارف - مشهد


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: