چهارشنبه|03 بهمن 1397|15 جمادی الاولی 1440|23 January 2019
زمان انتشار: 1397/03/24 - 12:47 |

آيت الله كعبي در گفت و گو با پايگاه حج:

اقتدار و احياي امت اسلامي از كاركردهاي حج ابراهيمي است

عضو مجلس خبرگان رهبري با اشاره به بركات حج عنوان كرد: در حج مسئله توحيد، برادري، ولايت و امت واحده مطرح است؛ مسئله احياي امت اسلامي يك نكته كليدي براي اقتدار مسلمانان است و حج چنين فرصتي براي مسلمانان ايجاد مي كند.
آيت الله عباس كعبي، عضو مجلس خبرگان رهبري در گفت و گو با خبرنگار پايگاه اطلاع رساني حج گفت: حج فرصتي براي تقويت دين و عظمت امت اسلامي است، حج نماد توحيد است؛ حج ابراهيمي همراه با برائت از دشمنان و توجه به مشكلات مسلمانان مي تواند عظمت و استقلال آنها را تضمين كند، لذا بايد به اسرار حج پي برد تا علاوه بر ره توشه معنوي، به استحكام پايه هاي اسلام و اخوت اسلامي كمك كرد.

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم با اشاره به بركات حج عنوان كرد: در حج مسئله توحيد، برادري، ولايت و امت واحده مطرح است؛ مسئله احياي امت اسلامي يك نكته كليدي براي اقتدار مسلمانان است و حج چنين فرصتي براي مسلمانان ايجاد مي كند.

وي با اشاره به ظرفيتهاي مختلف حج براي حل مشكلات جهان اسلام گفت: حج به ما درس دشمن شناسي و مقابله با توطئه هاي دشمنان مي دهد؛ همچنين با استفاده از اين فريضه الهي مي توان مسئله وحدت امت اسلامي را بيشتر مورد توجه قرار داد و همه مسلمانان با استفاده از آموزه هاي حج در برابر دشمنان مقاومت كنند.

عضو مجلس خبرگان رهبري با اشاره به لزوم مقابله با شبهات گفت: حج يك واجب ديني است كه هر انسان مستطيعي بايد آن را انجام دهد، حتي در سخت ترين شرايط نيز مسلمانان به سوي خانه خدا مي شتافتند، لذا برخي شبهات مانند اينكه به جاي رفتن به حج، پول آن را به فقرا بدهيم زيرا ثواب بيشتري دارد، پاسخ منطقي براي اين نوع شبهات است و هيچ عبادت و كار خيري جاي حج را نمي گيرد.


عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم با اشاره به آيه «وَلِلَّهِ عَلَى النَّاسِ حِجُّ الْبَيْتِ مَنِ اسْتَطاعَ الَيْهِ سَبيلًا وَ مَنْ كَفَرَ فَانَّ اللَّهَ غَنِىُّ عَنِ الْعالَمينَ»، عنوان كرد: اگر يك فرد با وجود استطاعت حج را انجام ندهد، كفر تلقي شده است و اين آيه قرآن، اهميت فريضه حج و حضور در سرزمين وحي را مي رساند.

عضو مجلس خبرگان رهبري در پايان با اشاره به تأكيد حضرت اميرالمومنين علي (ع) نسبت به فريضه حج و حضور در سرزمين وحي گفت: ايشان فرمودند«الله الله في بيت ربكم لا تخلوه ما بقيتم فانه ان ترك لم تناظروا.»، (فرزندانم از خدا بترسيد، از خدا بترسيد درباره خانه پروردگارتان (خانه كعبه)، مبادا تا زنده هستيد، آن خانه از شما خالي‏ بماند، كه اگر رها شد، مهلت داده نمي‌ شويد و به عذاب دچار مي‏ گرديد و اگر از شما خالي ماند، كيفر خداوند فرصت زندگي به شما نمي‏ دهد).

آيت الله كعبي در پايان گفت: حج فرصتي براي تقويت معنويت و استفاده از سرزمين وحي براي خودسازي و ارتباط هرچه بيشتر با خداوند است؛ آمادگي روحي و معنوي و شناخت مناسك و اسرار حج، قبل از حضور در خانه خدا، موجب بهره مندي بيشتر از فريضه حج است.

برچسب ها:حج تمتع - گفتگو


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: