چهارشنبه|03 بهمن 1397|15 جمادی الاولی 1440|23 January 2019
زمان انتشار: 1397/03/24 - 11:44 |

آيت الله خاتمي در گفت‌وگو با پايگاه حج؛

ضرورت شركت زائران در جلسات آموزشي بعثه رهبري

عضو هيأت رييسه مجلس خبرگان رهبري با اشاره به اين كه حج قالب اصلي اعمال در اسلام محسوب مي‌‌شود، گفت: مطابق روايات تاركان حج يهوديان يا مسيحيان امت اسلام هستند.
آيت الله سيد احمد خاتمي عضو هيأت رييسه مجلس خبرگان رهبري در گفت‌وگو با خبرنگار پايگاه اطلاع رساني حج، با اشاره به ارزش و جايگاه ويژه حج در اسلام اظهار داشت: خداوند در قرآن كريم مي‌ فرمايد:«ولله علي الناس حج البيت من استطاع اليه سبيلا» حج در عمر انسان يك بار واجب مي‌ شود و همين مسأله براهميت آن افزوده است.

وي در بخش ديگري از اين گفت‌وگو با اشاره به اين كه اسلام در سه قالب اساسي خلاصه مي‌ شود، اظهار داشت: اسلام اگر بخواهد در قالب يك كتاب خلاصه شود بدون شك آن كتاب قرآن مجيد است و اگر بخواهد در قالب انسان خود را نشان بدهد آن انسان معصوم است.

آيت الله خاتمي اضافه كرد: اگر بخواهيم اسلام را در قالب اعمال ببينيم آن عمل حج است، چراكه در حج هم سير و سلوك فردي و هم سير و سلوك اجتماعي و هم سير و سلوك اقتصادي وجود دارد و بركات زيادي براي آن در روايات ما بيان شده است.

وي تصريح كرد: رفتن به حج و انجام اعمال حج در بيت الله الحرام آن قدر اهميت دارد كه اگر كسي عمدا حج را ترك كند موقع مرگ به او گفته مي‌ شود: «نا مسلمان بمير»؛ بنابراين طبق روايت پيامبر گرامي اسلام(ص) كساني كه حج را ترك كنند يهوديان يا مسيحيان امت اسلام خواهند بود.

عضو شوراي عالي حوزه هاي علميه افزود: با توجه به اين خصوصيت بايد دقت ويژه اي در حج و درست انجام دادن اعمال و مناسك آن داشت، كساني كه مشرف مي‌ شوند بايد توجه داشته باشند چه بسا اگر حجشان ناقص و نادرست باشد ديگر فرصت جبران نداشته باشند و اين توفيق در طول عمر ديگر نصيب آنها نشود.

آيت الله خاتمي در ادامه برگزاري جلسات آموزشي از سوي بعثه مقام معظم رهبري براي زائران را بسيار مهم و اساسي ارزيابي و خاطرنشان كرد: سفارش مي‌ شود به همه عزيزان زائر كه اولويت خود را در اين سفر درست انجام دادن اعمال بدانند تا در نهايت با توشه اي مناسب سفر خود را به پايان برسانند.

وي عنوان كرد: بنده از همين تريبون به همه زائران محترم و حجاج عزيز مرد و زن توصيه مي‌ كنم كه حتما درجلسات آموزشي و معرفتي قبل از سفر حج شركت كنند و همين طور در جلساتي كه در مكه و مدينه توسط روحانيون محترم كاروان ها برگزار مي‌ شود نيز حضور جدي داشته باشند.

امام جمعه موقت تهران در بخش پاياني سخنان خود يادآور شد: در هر واجبي مسأله مهم درست عمل كردن و صحيح انجام دادن است تا نتيجه خود را بدهد، بنابراين زائران عزيز ما بايد بدانند شركت در اين جلسات اگر ثوابي همسان با اعمال مستحبي كه در سفر حج انجام مي‌ دهند نداشته باشد كمتر نخواهد بود.

برچسب ها:حج - آيت الله خاتمي - گفتگو - بعثه رهبري


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: