دوشنبه|05 فروردين 1398|17 رجب 1440|25 March 2019
زمان انتشار: 1397/04/05 - 10:08 |

معاون فرهنگي بعثه مقام معظم رهبري:

منشا سرپيچي از عبادت كبر و غرور است

معاون فرهنگي بعثه مقام معظم رهبري با اشاره به آيه شصت سوره غافر گفت: اين آيه دعوتى است از خداوند متعال به همه بندگانش، دعوتى به دعا و خواندن او، و وعده اى به استجابت آن است.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني حج، حجت الاسلام والمسلمين سيد جواد مظلومي كه در جلسه تواصي به حق، درجمع كاركنان سازمان حج و زيارت و بعثه مقام معظم رهبري سخن مي گفت، افزود: از آنجا كه در آيات ديگر هشدار به افراد بي ايمان و متكبر آمده بود، در اين آيات، آن را با لطف و مهرباني مي آميزد و آغوش رحمتش را به روي توبه كنندگان مي گشايد.

وي اظهار داشت: در صـحـيـفـه سجاديه است آمده پروردگارا تو خودت فرمودى (ادعونى استجب لكم ان الّذيـن يـسـتـكبرون عن عبادتى سيدخلون جهنم داخرين ) و در اين كلام شريفت دعا و خواندن خـود را عـبـادت، و تـرك آن را اسـتـكـبـار خـوانـدى، و تـاركـيـن را بـه دخول در جهنم با خوارى تهديد فرمودى.

حجت الاسلام والمسلمين مظلومي با اشاره به آيات قرآن كريم خاطر نشان كرد: كتاب الهي در موارد متعددي، تكبّر را تقبيح كرده، آن را يكي از اوصاف شيطان معرفي نموده است و در توضيح ماجراي تكبّر ابليس مي‌فرمايد: «وَ إِذْ قُلْنا لِلْمَلائِكَةِ اسْجُدُوا لِآدَمَ فَسَجَدُوا إِلاَّ إِبْليسَ أَبي‏ وَ اسْتَكْبَرَ وَ كانَ مِنَ الْكافِرين»(بقره:34)؛ و چون فرشتگان را فرمان داديم كه بر آدم سجده كنيد، همه سجده كردند، مگر شيطان كه امتناع كرد و تكبّر ورزيد و از فرقة كافران گرديد. خداوند دليل سجده نكردن شيطان بر آدم را سؤال كرد، شيطان در جواب گفت: «أَنَا خَيْرٌ مِنْهُ خَلَقْتَني‏ مِنْ نارٍ وَ خَلَقْتَهُ مِنْ طينٍ» (اعراف: 12)؛ من از آدم برترم؛ زيرا مرا از آتش آفريدي و آدم را از گِل.

معاون فرهنگي بعثه مقام معظم رهبري تصريح كرد: خداوند در آيه وَ قالَ رَبُّكمُ ادْعُونِي أَسْتَجِبْ لَكمْ إِنَّ الَّذِينَ يسْتَكبِرُونَ عَنْ عِبادَتِي سَيدْخُلُونَ جَهَنَّمَ داخِرِينَ، دعا را به عبادت تعبير كرده تا بفهماند كه دعا خود نوعى عبادت است.


برچسب ها:مظلومي - تواصي - عبادت


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: