پنجشنبه|31 مرداد 1398|19 ذی الحجه 1440|22 August 2019
زمان انتشار: 1397/04/22 - 15:07 |

حجت الاسلام و المسلمين مجتهد شبستري درگفت‌وگو با پايگاه‌حج:

منافع حج تمتع جهان شمول است

نماينده مردم آذربايجان غربي در مجلس خبرگان رهبري با بيان اينكه منافع حج جهان شمول است، گفت: از اسرار حج، بررسي گرفتاريهاي مسلمانان جهان و برطرف كردن مشكلات آنان است و به همين منظور در قرآن آمده است كه مردم به حج بيايند تا شاهد منافع بزرگ حج باشند.
حجت الاسلام و المسلمين جواد مجتهد شبستري، نماينده مردم آذربايجان غربي در مجلس خبرگان رهبري در گفت وگو با خبرنگار پايگاه اطلاع رساني حج، به مساله اهميت و عظمت حج اشاره كرد و گفت: اهميت حج مورد اتفاق همه مسلمانان و تمام فرق و مذاهب است.

وي افزود: حج يكي از اركان دين و مسلمات مذهب است در قرآن كريم هم آيات متعددي بر اين مطلب دلالت مي كند. خداوند در آيه كريمه مي فرمايد"فيهِ آياتٌ بَيِّناتٌ مَقامُ إِبْراهيمَ وَ مَنْ دَخَلَهُ كانَ آمِناً وَ لِلَّهِ عَلَي النَّاسِ حِجُّ الْبَيْتِ مَنِ اسْتَطاعَ إِلَيْهِ سَبيلاً وَ مَنْ كَفَرَ فَإِنَّ اللَّهَ غَنِيٌّ عَنِ الْعالَمينَ"
در آن ، نشانه هاي روشن از جمله مقام ابراهيم است و هر كس داخل خانه خدا شود در امان خواهد بود ، و براي خدا بر مردم است كه آهنگ خانه او كنند ، آنها كه توانايي رفتن به سوي آن دارند. و هر كس كفر ورزدو حج را ترك كند ، به خود زيان رسانده، خداوند از همه جهانيان ، بي نياز است.

حجت الاسلام و المسلمين مجتهدشبستري خاطر نشان كرد: از اين آيه كريمه استفاده مي شود اگر كسي حج را عمدا ترك كند، اين فرد به مرحله كفر رسيده است. مويد اين مطلب رواياتي است كه متعدد وارده شده مبني بر اينكه اگر كسي مستطيع باشد ولكن حج را ترك كند موقع مرگ به آن گفته مي شود اگر يهودي يا نصاراني مي خواهي به همان شكل بميرد. بنابراين ترك حج مستلزم كفر است.

وي ادامه داد: در اهميت وجايگاه حج هيچ ترديدي وجود ندارد، حتي در روايت داريم اگر كسي براي رفتن به حج پيدا نشود، حاكم اسلامي موظف است كه از بيت المال هزينه كند تا افرادي را به سرزمين وحي اعزام كند تا خانه خدا خالي از حاجي نماند.

نماينده مردم آذربايجان غربي در مجلس خبرگان رهبري با اشاره به برخي شبهات مطرح شده عليه حج و اعزام زائران ايراني به سرزمين وحي گفت: اين بار اول نيست كه برخي افراد روشنفكر نما حج را با نگاه ديگري مي نگرند، حتي قبل از انقلاب هم اين نگاه غربي وجود داشت و به نوعي حج را تحقير مي كردند، مدعي بودند رفتن به حج ضرورتي ندارد، بايد به جاي رفتن به حج هزينه ها را در زمينه كمك به فقرا و مستمندان انجام داد.

وي افزود: البته اين سخن به ظاهر، حرف زيبايي است، اما نوع بيان و مقايسه آن با حج تمتع، درست نيست. حال آنكه اين گونه افراد توجه ندارد كه حج هم خود يك فريضه است و كسي نمي تواند ادعا كند كه به جاي نماز خواندن افراد بايد به فقرا كمك كنند يا به جاي زكات كار ديگري انجام دهند، هر يك از فرائض بايد به جاي خود انجام بگيرند.

حجت الاسلام و المسلمين مجتهدشبستري تصريح كرد: فلسفه اي كه براي حج مترتب است قهرا براي كارهاي ديگر همچون انفاق مترتب نيست و شارع حج كه آن را تشريح كرده براي آن مصالح و منافعي ديده است، خداوند سبحان درباره منافع حج فرموده است: وَأَذِّنْ فِي النَّاسِ بِالْحَجِّ يَأْتُوكَ رِجَالا وَعَلَي كُلِّ ضَامِر يَأْتِينَ مِنْ كُلِّ فَجّ عَمِيق * لِيَشْهَدُوا مَنَافِعَ لَهُمْ وَيَذْكُرُوا اسْمَ اللهِ فِي أَيَّام مَعْلُومَات... «منافعي كه حج وسيله شهود و تحليل آن بوده و به صورت نخستين فلسفه حج مطرح شده است، مفهوم گسترده و جامعي دارد، كه هرگز در نوع يا خصوصيتي خلاصه نمي‌شود. بلكه اين جمله با عموميت و شمولي كه دارد، همه منافع فردي و اجتماعي را در بر مي‌گيرد. با توجه به موقعيت ويژهاي كه حج در اسلام دارد و اهدافي كه براي فرد و جامعه در آن در نظر گرفته شده، شايسته است كه مردان دانش و شخصيتهاي علمي و فرهنگي و مسؤولان سياسي و اداري و آگاهان مسائل اقتصادي و مالي و معلمان شرع و دين و مردان نبرد و جهاد، به آن توجه خاص داشته باشند....»

وي ادامه داد: «از اسرار حج، بررسي گرفتاريهاي مسلمانان جهان و برطرف كردن مشكلات آنان است و به همين منظور در قرآن آمده است كه مردم به حج بيايند تا شاهد منافع بزرگ حج باشند.»برچسب ها:حج تمتع - گفتگو - حج 97 - مجتهدي شبستري - خبرگان رهبري


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: