پنجشنبه|31 مرداد 1398|19 ذی الحجه 1440|22 August 2019
زمان انتشار: 1397/04/23 - 10:30 |

آيت الله نيازي در گفت وگو با پايگاه حج:

نبايد نسبت به اقامه حج تمتع غفلت كرد

نماينده مردم لرستان در مجلس خبرگان رهبري، اظهار داشت: امروز نبايد نسبت به حج تمتع غفلت كرد، بايد كاري كنيم كه هر روز شاهد رونق اين فريضه الهي در سطح جامعه و سطح جهاني باشيم، بي توجهي نسبت به حج پذيرفتني نيست.
آيت الله هاشم نيازي، نماينده مردم لرستان در مجلس خبرگان رهبري در گفت وگو با خبرنگار پايگاه اطلاع رساني حج درباره اهميت و جايگاه حج، گفت: حج از جايگاه خاصي در اسلام برخوردار است و بزرگان زيادي بر اقامه آن تاكيد كرده‌اند.

وي افزود: امروز نبايد نسبت به حج تمتع غفلت كرد، بايد كاري كنيم كه هر روز شاهد رونق اين فريضه الهي در سطح جامعه و سطح جهاني باشيم، بي توجهي نسبت به حج پذيرفتني نيست.

آيت الله نيازي خاطر نشان كرد: در اهميت حج همين بس كه يكي از بزرگان و مراجع كه به اين آيه رسيد " جَعَلَ اللَّهُ الْكَعْبَةَ الْبَيْتَ الْحَرَامَ قِيَامًا لِلنَّاسِ وَالشَّهْرَ الْحَرَامَ وَالْهَدْيَ وَالْقَلَائِدَ ذَالكَ لِتَعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ يَعْلَمُ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَمَا فِي الْأَرْضِ وَأَنَّ اللَّهَ بِكُلِّ شَيْءٍ عَلِيمٌ" خدا كعبه را خانه حرام قرار داد براي نگهباني مردم، و نيز ماه حرام را قرار داد و نيز هَدْي و قلائد (قرباني نشان‌دار و بي‌نشان) را قرار داد، تا بدانيد كه خدا به هر چه در آسمانها و زمين است آگاه است و خدا به همه چيز داناست.

وي تاكيد كرد: ما نمي فهميم اما اين آيه مي گويد تا اين خانه زائر دارد، زمين برپاست اگر روزي بدون زائر شد، زمين با همه اهلش فرو مي رسد، زيرا كعبه نگهدار مردم است.

نماينده مردم لرستان در مجلس خبرگان رهبري در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به روايتي، افزود: حضرت علي عليه السلام درباره اهميت حج مي فرمايند" الله الله في بيت ربكم لا تخلوه ما بقيتم فانه ان ترك لم تناظروا. " خدا را! درباره خانه پروردگارتان در نظر داشته باشيد تا هستيد، آن را خالي نگذاريد. زيرا اگر حج متروك شود نظر رحمت خدا از شما قطع خواهد شد.

وي يادآور شد: از امام رضا عليه السلام نيز نقل شده كه فرمود: هيچ چيزي را بيشتر از حج مداوم، در بي نيازي و فقر زدائي مؤثر نديدم.

آيت الله نيازي تصريح كرد: حج سبب رشد، آگاهي و معرفت زائران مي شود، آشنا شدن با خانه خدا و تاريخ كهن و طولاني آن و آشنايي با محل نزول وحي و آثار به جاي مانده از پيامبر اكرم صلي الله عليه و آله و امامان معصوم عليهم السلام و طبعا زنده شدن تاريخ اسلام و خاطرات تلخ و شيرين آن در جاي جاي مكه و مدينه، انسان را با مجموعه اي از اطلاعات وسيع آشنا مي سازد و با دقت مي توان گفت كه يك دوره تاريخ اسلام عملاً مرور مي شود.

وي در بخش ديگري از سخنان خود گفت: با توجه به اين نكته كه زائران از مكانهاي مختلف مكه، از غار حرا گرفته تا عرفات و مني و مساجد مختلف، و در مدينه نيز از مساجد و نقاط مهم و فراوان ديدار و زيارت مي كنند و با توضيحاتي كه توسط روحانيان و يا مطالعه خود افراد انجام مي گيرد، بر اطلاعات و آگاهي ديني آنان افزوده مي شود.

برچسب ها:حج تمتع - حج 97 - گفتگو - خبرگان رهبري - لرستان - هاشم نيازي


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: