پنجشنبه|02 خرداد 1398|17 رمضان 1440|23 May 2019
زمان انتشار: 1397/04/25 - 14:20 |

دست زائران عتبات كوتاه، ارز بر نخيل

سردرگمي زائران عتبات عاليات در مراجعه به شعب بانك هاي اعلام شده براي صدور حواله بانكي براي اخذ ارز زيارتي ادامه دارد و گلايه ها به جايي نرسيده است. آنان مي گويند چرا به مسافران اروپا ارز مسافرتي تعلق مي گيرد اما هيچ ارزي به زائران عتبات نمي دهند.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني حج به نقل از خبرگزاري ايرنا، هواي گرم و طاقت فرساي تابستان و پاسخ سردر گم كننده مسئولان شعب بانك ها، زائران عتبات را عرق برپيشاني و با اعصاب به هم ريخته هر روز روانه خانه مي كند.

يكي از زائران عتبات عاليات كه خود را سيد احسان معرفي مي كند، به خبرنگار ايرنا گفت: چرا بايد بانك ها براي مسافران كشورهاي اروپايي ارز مسافرتي اختصاص دهند اما براي سفر زيارتي آن هم عتبات عاليات كه موجب توسعه و نشراسلام ناب محمدي است اين گونه دوگانه عمل مي شود.

وي كه هنگام سخن چهره اش بسيارعرق كرده و عصبي به نظر مي رسيد، اظهار داشت: به رغم اعلام بانك مركزي براي ارائه ارز مسافرتي به مبلغ 250 هزار دينار به هر زائر عتبات عاليات چرا مسئولان بانك ها زير بار اين بخشنامه نرفته و جواب هاي سربالا مي دهند و مي گويند تاكنون به ما اعلام نشده است.

خانم مراجعه كننده ديگري به بانك نيز كه خود را زائر كربلاي معلي معرفي كرد، گفت: از هشت صبح تا الان كه حدود ساعت 13 است در اين گرماي طاقت فرسا براي تهيه ارز مسافرتي عتبات عاليات به بانك هاي سامان، تجارت، ملت، پارسيان و ديگر شعب بانك ها مراجعه كرده ام اما فقط يك جمله مي گويند «اگر مي خواستي اروپا برويد همين اعلام اقدام مي كرديم اما براي عتبات چيزي اعلام نشده است».

وي خاطرنشان كرد: چرا سياست يك بام و دوهوا در بين تصميم مسئولان بانك مركزي با شعب ديگر بانك ها حاكم است كه در نهايت موجب ايجاد فاصله بين مردم و مسئولان و در نهايت موجب بي اعتمادي مردم نسبت به مسئولان مي شوند.

بانك مركزي 14 اريبهشت امسال با صدور بخشنامه اي پنج بانك ملي، ملت، سامان، تجارت و پارسيان را براي تامين و پرداخت ارز مسافرتي معرفي كرد.

بانك مركزي در اين بخشنامه آورده است: بانك هاي تجارت، پارسيان و ملت هم به فهرست بانك هاي ارائه دهنده خدمات ارز مسافرتي به مسافران خارج كشور افزوده شدند.

در ادامه اين بخشنامه آمده است: همچنين در تصميمي ديگر، بانك هاي تجارت و پارسيان با هماهنگي سازمان حج و زيارت نسبت به تأمين و پرداخت ارز مسافرتي به زائران عتبات عاليات اقدام خواهند كرد.

از اين رو و در راستاي اجراي تصميمات اتخاذ شده از سوي ستاد اقتصادي دولت مبني بر تبيين سياست‌هاي جديد ارزي، ترتيبات تأمين و پرداخت ارز مسافرتي به اين شرح است كه تامين و پرداخت ارز مسافرتي (به صورت اسكناس) يك بار در سال امكانپذير خواهد بود.

بر اساس گزارش بانك مركزي، علاوه بر اين، تامين و پرداخت ارز مسافرتي (به صورت اسكناس) براي مسافران هوايي به مقصد كشورهاي ارمنستان، آذربايجان، بلاروس، استوني، لتوني، ليتواني، گرجستان، قزاقستان، قرقيزستان، مولداوي، روسيه، تاجيكستان، تركمنستان، اوكراين، ازبكستان، تركيه، افغانستان، بحرين، قطر، كويت، پاكستان، عمان، امارات متحده عربي و قبرس به مبلغ 500 يورو يا معادل آن به ساير ارزها و براي ساير كشورها (به جز كشور عراق) به مبلغ هزار يورو يا معادل آنها به ساير ارزها به نرخ روز اعلامي از سوي اين بانك و با احتساب كارمزدهاي متعلقه در ارتباط با پرداخت ارز مورد اشاره امكانپذير خواهد بود.

همچنين، تأمين و پرداخت ارز مسافرتي به مسافران با سن قانوني كمتر از 12سال امكانپذير نيست.

گزارش بانك مركزي مي افزايد: مدارك‌ مورد نياز هنگام ارائه درخواست خريد ارز به بانك، گذرنامه‌ معتبر جمهوري‌ اسلامي‌ ايران‌، بليت‌ مسافرت هوايي اعم از يكسره‌ يا دو سره‌ (كاغذي يا الكترونيكي‏)، ويزاي كشور مقصد (در مورد كشورهايي كه نياز به ويزا دارند) است.

بر اين اساس، «بانك‌هاي عامل بايد پس از دريافت معادل ريالي مربوطه به جاي پرداخت ارز به متقاضي، نسبت به صدور سند‌ حسابداري‏‏‏‏‏‏ يا رسيد اقدام كنند. همچنين شعبه ‏‏‏يا باجه‌ بانك عامل مستقر در مبادي خروجي (پس از باجه كنترل گذرنامه)، در مقابل دريافت سند حسابداري ‏‏‏‏‏‏يا رسيد نسبت به پرداخت ارز مسافرتي مربوطه اقدام كنند.

تامين و پرداخت ارز مسافرتي به ايرانيان مقيم خارج از كشور مجاز نيست و در رابطه با مصاديق ايرانيان مقيم خارج از كشور، بانك ها مي توانند، مراتب را از وزارت امور خارجه استعلام كنند».

همچنين «در صورت امكان استفاده از ساير ابزارهاي پرداخت ( مثل كارت و حواله)، مجاز و مورد تاكيد بانك مركزي است».

علاوه بر آن بانك مركزي اعلام كرد: حسب هماهنگي هاي انجام شده با سازمان حج و زيارت و به منظور تسهيل شرايط مسافرت هموطنان ايراني به عتبات عاليات، تامين و پرداخت ارز مسافرتي به زائران عتبات عاليات اعلامي از سوي سازمان حج و زيارت (به طور كلي اعم از زميني يا هوايي) به ميزان 250 هزار دينار عراق صرفا از طريق تمام شعب ارزي منتخب بانك‌هاي تجارت و پارسيان در سطح شهر و با ارائه فهرست مشخصات زائران كه توسط دفاتر سازمان مورد اشاره تاييد شده باشد، بدون ارايه بليت و گذرنامه با رعايت بندهاي بخشنامه بانك مركزي بلامانع است.

مرتضي آقايي، مدير كل دفتر برنامه ريزي و نظارت بر امور زيارت سازمان حج و زيارت نيز در گفت وگو با خبرنگار ايرنا در اين مورد گفت: با توجه به پيگيري به عمل آمده، مسئولان بانك هاي تجارت و پارسيان درصدد هستند به زودي اقدامات لازم را براي ارائه ارز مسافرتي به زائران عتبات عاليات به انجام برسانند.

هم اكنون 73 يك روز از صدور بخشنامه بانك مركزي براي پرداخت ارز مسافرتي به زائران عتبات عاليات مي گذرد.

آقايي گفت: از ابتداي امسال تاكنون روزانه دو هزار و 500 نفر در قالب 60 كاروان به عتبات عاليات اعزام مي شوند.

گزارش از بهروز سلطانيان

برچسب ها:عتبات - ارز


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: