پنجشنبه|02 خرداد 1398|17 رمضان 1440|23 May 2019
زمان انتشار: 1397/04/26 - 08:29 |

در ديدار دست اندركاران حج 97 با رهبر معظم انقلاب صورت گرفت

تمركز كارگزاران حج بر تلاش بي وقفه، صرفه جويي و نوآوري

رييس سازمان حج و زيارت در ديدار دست اندركاران برگزاري حج تمتع 97، كارگزاران و جمعي از حجاج با بارهبر معظم انقلاب گزارش كاملي از برنامه هاي اجرا شده ارايه داد و تاكيد كرد: مجموعه كارگزاران فعاليت خود را بر اصولي همانند تلاش و كار بي وقفه، صرفه جويي و نوآوري متمركز كرده اند.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني حج، حميد محمدي امروز در ديدار دست اندركاران حج تمتع 97، كارگزاران حج، دستگاههاي همكار و جمعي از حجاج با رهبر معظم انقلاب، گزارش كاملي از فرآيند حج تمتع 97 ارائه كرد.


متن كامل گزارش رييس سازمان حج و زيارت در محضر رهبر معظم انقلاب به شرح ذيل است:

بسم الله الرحمن الرحيم

سلام و صلوات خداوند بر رسول اكرم و ائمه ي اطهار عليهم السلام؛

و سلام و درود بر روح والاي حضرت امام، شهداي دفاع مقدس، شهداي مدافع حرم و مقاومت و شهداي مسجد الحرام و منا.

حمد و سپاس، خداي بزرگ را كه بار ديگر به ما توفيق عنايت فرمود، تا در آستانه ي موسم حج 97، گزارشي كوتاه از تلاش مجدانه خادمين حجاج وكارگزاران حج و زيارت را به محضر رهبر عزيزمان تقديم كرده و از فرمايشات معظم له بهره مند شويم.

در پي عنايات حضرت باريتعالي، در برگزاريِ موفقِ حج سال گذشته، امسال نيز با تاييد شورايعالي امنيت ملي، و متعاقبِ تأمين خواسته ها و انتظارات مردم و نظام در خصوص امنيت، عزت، و كرامت حجاج، در جريان مذاكرات با عربستان، فرايند اجرايي حج 97 كه از پايان حج گذشته آغاز شده بود، با جديت بيشتري ادامه پيدا كرد.

امسال هم، علاوه بر فقدانِ روابط دو جانبه با عربستان و تشديد تنش ها، كه پيشبرد امور اجرايي را سخت تر كرده است، محدوديت هايي نيز وجود دارد كه رفع آن خارج از حيطه و توان سازمان و بعثه مي باشد؛ از جمله:

محدوديت ظرفيت اسكان درمدينه منوره ناشي از تخريب هتل ها

تضييقات ناشي از افزايش تعداد حجاج همه كشورها و مساحتِ محدودِ منا و عرفات

عدم امكان انتقال اقلام تداركاتي به صورت تجاري و رسمي

باوجود محدوديت هاي فوق، خادمين حجاج اعم از بعثه، سازمان و مديران هتل ها و مديران كاروانها، ضمن آسيب شناسي همه جانبه حج گذشته، با همتي والا و انگيزه اي وافر، دلسوزانه كوشيده اند تا با برنامه ريزي درست و دقيق و تلاشي از سرِ عشق، حجي موفق را انشالله رقم زنند.

در نيل به اين مقصود، همكاري و هماهنگي سازمان و بعثه مقام معظم رهبري براي ارتقاء و ارائه خدمات مطلوب به حجاج به گونه اي است كه كليه امور اجرايي قبل و در طول موسم حج، نه تنها تحت نظارت كامل بعثه مقام معظم رهبري انجام مي شود، بلكه در جلسات هفتگي بعثه و سازمان، نسبت به كليه مسايل اجرايي بصورت مشترك تصميم گيري مي شود.

همچنين با تاكيد بر اصلِ امنيت حجاج كه كشور ميزبان، متعهد به تأمين آن است، و اتخاذ تدابير لازم توسط ستادهاي حج، مجموعه كارگزاران، علاوه بر اصل امنيت، براي خدمت بهتر به ضيوف الرحمان و افزايش كارايي و بهره وري، فعاليت خود را بر سه اصل متمركز كرده اند:
تلاش و كار بي وقفه؛ در موسم حج، عوامل اجرايي، براي خدمت به حجاج، زمان نمي شناسند؛
صرفه جويي؛ با توجه به شرايط فعلي، تلاش مي شود بدون كاهش كمّي و كيفي خدمات، راهكارهاي كم هزينه تر و كارآمدتر برگزيده شود.
نوآوري، روانسازي فرايندهاي اجرايي، كوتاه كردن فرايندها و تسهيل دسترسي حجاج به خدمات، حذف يا كاهش آمد و شد مديران به ستادها از ديگر رويكردهاي حوزه اجرا مي باشد.


اشاره اي به اهم آنچه تا كنون انجام شده است:

واكاوي و آسيب شناسي دقيق حج گذشته در حوزه هاي تخصصي، تدوين راهكارهاي عملياتي و برنامه ريزي جهت بهبود وضعيت اجرايي حج 97
توجه جدي به حوادث و بحران هاي احتمالي؛ تشكيل ستاد مديريت بحران، جهت مقابله و مديريت هر گونه پيش آمد احتمالي
سازماندهي حدود 86 هزار زائر، در قالب ۵86 كاروان
تأكيد و توجه جدي به امر مهم آموزش كاربردي و توجيه كارگزاران و مديران كاروان ها
عليرغم محدوديت هتل، درمدينه تامين امكانات اقامتي مناسب، در مدينه منوره و مكه مكرمه
برنامه ريزي جامع و دقيق و تدوين جداول زمانبندي براي مراحل مختلف ايام تشريق بصورت كاملا سازماندهي شده و قابل رصد و كنترل به ويژه رفت و برگشت كاروان ها به جمرات با تمركز بر اصل امنيت و سلامت حجاج
بهينه سازي ساختار تشكيلاتي عملياتي ويژه ايام تشريق
پيشگامي در استفاده سازماندهي شده از پيام رسان داخلي براي كليه كارگزاران، حجاج و خانواده هاي ايشان
تقويت ارتباطات با حجاج و تمركز بر اطلاع رساني بموقع، بهبود و تسهيل روش هاي اطلاع رساني قبل و در طول موسم حج به منظور تبيين موضوعات مختلف و مبتلا به حجاج در طول سفر
انتقال بخشي از اقلام ايراني مورد نياز حجاج و تجهيزات مراكز صنعتي طبخ غذا از طريق كشور ثالث
راه اندازي مجتمع بزرگ صنعتي طبخ غذا در مكه مكرمه با رعايت بالاترين شاخص هاي بهداشتي و فنآوري
تسهيل فرايندهاي اجرايي با استفاده از فناوري اطلاعات و تهيه نرم افزارهاي كاربردي همراه، در حوزه مديريت كاروانها، و بازرسي و ارزشيابي
ارتقاي نرم افزار عمومي به ويژه در ايام پر تلاطم تشريق
مشاركت دادن حجاج در مديريت پيچيده و سنگين امور اجرايي حج، از طريق ايجاد و تسهيل ارتباط دوسويه و افكار سنجي و نظر خواهي بر بستر نرم افزارهاي تلفن همراه

سازمان حج و زيارت تلاش مي كند تا با تأمين خدمات مطلوب و مناسب براي حجاج، به دور از رفاه زدگي و اسراف، فضايي بوجود آورد كه حجاج بتوانند در آرامش و آسايش و بدون دغدغه، از فضايل و معنويت حج بيشتر بهره ببرند و بستر مناسب براي تحقق برنامه هاي فرهنگي بعثه مقام معظم رهبري نيز فراهم گردد.
همچنين تاكيد مي نمايد در تمامي مذاكرات رسمي، اينجانب موضوع بسيار مهم فاجعه منا و شهداي منا را با جديت مطرح و مطالبه نموده ام.

اميدواريم، با دعاي خير حضرتعالي، و با تلاش ها و برنامه ريزي هاي خدمتگزاران حجاج، ان شا الله برگزاري حجي عزت مندانه، همراه با امنيت، عزت، كرامت، و آرامش حجاج؛ را شاهد باشيم.

ضمن تشكر ويژه از نماينده محترم ولي فقيه در امور حج و زيارت و سرپرست حجاج و وزير محترم فرهنگ و ارشاد اسلامي، از آنجا كه كار عظيم حج، حاصل همكاري و تلاشِ جمعيِ مراكز متعددي از جمله، وزارت فرهنگ و ارشاداسلامي، شوراي عالي امنيت ملي، سازمان هواپيمايي كشوري، هواپيمايي جمهوري اسلامي ايران، پليس فرودگاه، پليس گذرنامه، هلال احمر، سپاه فرودگاه، شركت فرودگاه ها، شهر فرودگاهي امام خميني، صدا و سيما، بانك مركزي، بانك ملي، بيمه ايران مي باشد، برخود لازم مي دانم از همه اين عزيزان تشكر نمايم. والسلام عليكم و رحمه الله و بركاته

برچسب ها:حميد محمدي - سازمان حج


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: