پنجشنبه|31 مرداد 1398|19 ذی الحجه 1440|22 August 2019
زمان انتشار: 1397/04/26 - 07:28 |

رييس سازمان حج و زيارت مطرح كرد

جزييات خدمات پزشكي در ايام تشريق

رييس سازمان حج و زيارت به خدمات درماني در مشاعر مقدس گفت: طبق توافقنامه صورت گرفته با طرف سعودي، حجاج ما مي‌توانند از خدمات پزشكي عربستان در منا و عرفات استفاده كنند.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني حج، حميد محمدي در همايش روحانيون معين و معينه‌هاي كاروان‌هاي اهل سنت حج تمتع ۹۷ به تشريح عمليات حج تمتع پرداخت و گفت: در موسم حج تمتع ۹۷ سازمان، برنامه‌هاي مناسبي براي ارائه خدمات بهتر به حجاج اهل سنت در نظر دارد.

وي با اشاره به نسبت سني حجاج گفت: ميانگين سني حجاج ما بالا است و ۷۵ درصد حجاج بالاي ۵۰ سال هستند؛ طبيعتا اداره و ساماندهي اين جمعيت نيز كمي دشوار است كه با ياري خداوند و برنامه ريزي‌هاي انجام شده شاهد حجي آرام همراه با عزت همچون سال گذشته خواهيم بود.

محمدي اظهار كرد: با وجود همه مشكلاتي كه در ماه‌هاي گذشته در حوزه اجرا وجود داشت، اجازه نداديم اين حاشيه‌ها به حجاج منتقل شود بنابراين سعي كرده ايم تا شرايط آرام و مناسبي را براي حجاج عزيز فراهم كنيم.

وي خطاب به روحانيون كاروان‌هاي اهل سنت گفت: شما روحانيون حلقه وصل ما و حجاج محسوب مي‌شويد بنابراين هم محدوديت‌ها را تشريح كنيد تا حجاج در طول مسير همراه باشند و هم اقدامات و تلاش‌هاي صورت گرفته در حوزه اجرا را بازگو نماييد.

رييس سازمان حج و زيارت با بيان اينكه سازمان حج در حد توان خود بهترين‌ها را براي حجاج فراهم كرده است گفت: بهترين امكانات قابل مقدور را براي حجاج خود فراهم كرده ايم، اما برخي محدوديت‌ها وجود دارد كه در اختيار ما نيست و اين محدوديت‌ها بايد به شكل مناسب براي حجاج ترسيم شود.

محمدي به برخي محدوديت‌هاي خارج از حيطه سازمان اشاره كرد و ضمن تاكيد بر آگاه سازي مناسب زائران در اين خصوص گفت: مهمترين دغدغه‌اي كه با آن مواجه خواهيم بود مسئله كمبود فضا در منا است؛ اين محدوديت‌هاي ذكر شده به سهولت حل شدني نيست، زيرا وسعت محدوده منا را نمي‌توان تغيير داد.

وي با تاكيد بر اينكه حجاج بايد نسبت به شرايط ايام تشريق و به ويژه منا آگاه باشند، گفت: ممكن است عده‌اي بگويند در اين شرايط كه محدوديت و مشكل جا هست، تعداد كمتري به حج ببريم. بايد توجه داشت اگر سازمان بتواند سالي يكصد هزار نفر را هم به حج اعزام كند، تشرف يك ميليون و ۳۵۰ هزار نفري كه از ۱۲ سال پيش در نوبت و انتظار تشرف هستند تا ۱۴ سال ديگر بطول خواهد كشيد. اگر تعداد كمتري مثلا ۵۰ هزار نفراعزام شوند، زمان انتظار به ۲۸ سال افزايش خواهد يافت و ممكن است حج تمتع، قسمت عزيزاني كه ساليان متمادي در انتظار هستند، نشود بنابراين همه حجاج حاضر هستند يكي دو شب سختي و مضيقه جا را تحمل كنند، اما زمينه را براي تشرف زودتر هم وطنان چشم انتظارشان فراهم كنند.

رييس سازمان حج و زيارت تصريح كرد: در عرفات نيز همين مشكل محدوديت جا و فضا وجود دارد، اما چون زمان كمتري را در اين محل هستيم، مشكل خاصي پيش نمي‌آيد.

وي تصريح كرد: با وجود همه محدوديت‌هايي كه خارج از اراده ما قرار دارد، امكانات مناسبي براي زائران به ويژه در ايام تشريق فراهم شده است.

محمدي يكي ديگر از محدوديت‌ها و مسائل را بحث هتل‌هاي مدينه دانست و گفت: با توجه به تخريب هتل‌هاي مدينه و عدم جايگزيني آن، شاهد كمبود تعداد هتل‌ها به نسبت حجاج همه كشور‌ها هستيم.

وي با بيان اينكه با وجود كاهش تعداد هتل‌ها، سعي در فراهم آمدن بهترين هتل‌ها صورت گرفته است، گفت: تعداد روز‌هاي اسكان زائران ايراني در مدينه منوره حدود ۶ روز خواهد و در اين ميان زائران مدينه بعد نيز بايد نسبت به تفاوت ظرفيت و كيفيت هتل‌هاي مكه مكرمه و مدينه منوره توجيه شوند.

رييس سازمان حج و زيارت در خصوص موضوعات پزشكي و درمانگاھھاي زائرين اظهار كرد: درمانگاه‌هاي تخصصي در مدينه و مكه ايجاد كرده ايم كه زائرين مي‌توانند براي معالجه به آنھا مراجعه كنند؛ البته لازم است زائران اصول بھداشتي و مسائلي كه باعث بيماري نشدن آن‌ها مي‌شود را مورد توجه قرار دهند و به پيشگيري قبل از درمان بپردازند.

محمدي به خدمات درماني در مشاعر مقدس اشاره كرد و افزود: طبق توافقنامه صورت گرفته با طرف سعودي، حجاج ما مي‌توانند از خدمات پزشكي عربستان در منا و عرفات استفاده كنند.

رييس سازمان حج و زيارت در همين رابطه تاكيد كرد: طبق توافقات انجام شده با مسئولين سعودي حجاجي كه در عرفات و منا به پزشك نياز دارند، مي‌توانند به نزديكترين درمانگاھھاي سعودي كه در منطقه ايران قرار دارد، مراجعه كنند.

محمدي همچنين به خدمات مناسبي كه به زائران اهل سنت داده مي‌شود اشاره كرد و گفت: از سال گذشته برنامه ريزي ويژه‌اي را براي زائران اهل سنت انجام داديم.

وي خاطرنشان كرد: حجاج اهل سنت هر سال براي ترويه در روز هشتم به منا عزيمت مي‌كنند و هيچ برنامه‌اي براي ارائه خدمات لازم به آن‌ها در آن روز وجود نداشت، اما از سال گذشته ستاد منا از غروب روز هفتم با استقرار در منا نسبت به اين خدمات رساني به حجاج اهل سنت در روز هشتم اقدام كرده و اين كار را تقويت كرده ايم.

رييس سازمان حج و زيارت توضيح داد: يعني از غروب روز هفتم تمامي خدمات در قالب ستاد در منطقه منا كه اهل سنت حاضر مي‌شوند، مهيا است و زائران عزيز مي‌توانند از آن بهره بگيرند.

در پايان اين مراسم ماموستا قادري امام جمعه شهر پاوه و اعضاي شوراي افتا مديريت اهل سنت از زحمات حميد محمدي رييس سازمان حج و زيارت قدرداني كرد.

برچسب ها:حميد محمدي - حج 97


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: