حوزه نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارت

آيت‌الله عالمي در گفت وگو با حج:

تقويت حج مي‌تواند در توسعه اقتصاد كشورهاي اسلامي موثر واقع شود

تاريخ انتشار:1397/04/25 11:17
نماينده مردم خراسان رضوي در مجلس خبرگان رهبري، درباره تاثير حج بر اقتصاد كشورهاي اسلامي گفت: استفاده از كنگره عظيم حج براي تقويت پايه هاي اقتصادي كشورهاي اسلامي نه تنها با روح حج منافات ندارد بلكه طبق روايات اسلامي يكي از فلسفه هاي آن را تشكيل مي‌دهد.
آيت الله حسن عالمي، نماينده مرم خراسان رضوي در مجلس خبرگان رهبري در گفت وگو با خبرنگار پايگاه اطلاع رساني حج، گفت: حج در فقه ما از مسلمات به شمار مي‌آيد.

وي افزود: حج بر كسي كه از نظر مالي و بدني مستطيع باشد واجب است و بايد اين فريضه الهي را انجام دهد، مراد از استطاعت، داشتن توانايي مالي؛ و برخورداري از سلامت و قدرت بدني؛ و باز بودن راه و امنيت مسير؛ و وسعت وقت و كافى بودن آن براى حج است.

آيت الله عالمي خاطر نشان كرد: در روايت داريم و الله علي الناس حج البيت من أستطاع اليه سبيلا و من كفر فان الله غني عن العالمين. براي خدا حج آن خانه بر كساني كه قدرت رفتن به آن را داشته باشند واجب است. و هر كه راه كفر پيش گيرد، بداند كه خدا از جهانيان بي نياز است.

وي افزود: متاسفانه عده اي اين شبهه را مطرح مي كنند كه چرا بايد به حج برويم و اين همه پول بي زبان را در شكم عرب ها بريزيم و آن ها هم عليه ما اين ميزان دشمني كنند. برخي ديد بسيار منفي نسبت به اين سفر مقدس دارند و اصولا به طور صريح حاجيان را انسان هاي بي ايمان معرفي مي كنند به طوريكه گويا در اعتقاد آن ها سفر حج انسان ها را فاسدتر مي كند. مشكل اصلي اين قبيل افراد نه با اعراب بلكه با تقيدات ديني و تعبد در انجام تكاليف مذهبي است و تجربه نشان داده كه خود اين افراد در موضوعات گوناگون ديني تقيد چنداني نداشته و تنها به اموري كه از نظر خود خوب و منطقي مي بينند پايبندند.

نماينده خبرگان رهبري تصريح كرد: اين دين داري چيزي جز نفس پرستي نيست و بويي از تسليم در برابر خواست خداوند و تسليم در برابر دستورات او و گردن نهادن به فهم خدا و رسول نبرده است در حالي كه حقيقت اسلام تسليم بودن است.

وي در بخش ديگري از سخنان خود گفت: حج عامل مؤثري براي وحدت صفوف مسلمانان است. حج عامل مبارزه با تعصبات ملي و نژاد پرستي و محدود شدن در حصار مرزهاي جغرافيائي است. حج وسيله اي است براي شكستن سانسورها و از بين بردن خفقان هاي نظام هاي ظالمانه اي كه در كشورهاي اسلامي حكمفرما مي شود.

آيت الله عالمي افزود: حج وسيله اي است براي انتقال اخبار سياسي كشورهاي اسلامي از هر نقطه به نقطه ديگر و عامل مؤثري براي شكستن زنجيرهاي اسارت و استعمار و آزاد ساختن مسلمين است.

وي با بيان اينكه اجتماع شكوهمند حج، نماينده طبيعي و واقعي همه قشرهاي مسلمانان جهان است، تصريح كرد: ارتباط قشرهاي مسلمانان در ايام حج مي تواند به عنوان مؤثرترين عامل مبادله فرهنگي و انتقال فكرها درآيد.

نماينده مردم خراسان رضوي در مجلس خبرگان رهبري، ادامه داد: در انتخاب افراد براي رفتن به زيارت خانه خدا هيچ عامل مصنوعي مؤثر نيست و زاائران كعبه از ميان تمام گروهها، نژادها، زبانهائي كه مسلمانان به آن تكلم مي كنند برخاسته و در آنجا جمع مي شوند؛ از همين رو در روايات اسلامي مي خوانيم: يكي از فوائد حج نشر اخبار و آثار رسول الله به تمام جهان اسلام است.

وي درباره تاثير حج بر اقتصاد كشورهاي اسلامي گفت: استفاده از كنگره عظيم حج براي تقويت پايه هاي اقتصادي كشورهاي اسلامي نه تنها با روح حج منافات ندارد بلكه طبق روايات اسلامي يكي از فلسفه هاي آن را تشكيل مي دهد.

آيت الله عالمي خاطر نشان كرد: چه مانعي دارد مسلمانان در آن اجتماع بزرگ، پايه يك بازار مشترك اسلامي را بگذارند، و زمينه هاي مبادلاتي و تجاري را در ميان خود بگونه اي فراهم سازند كه نه منافعشان به جيب دشمنانشان بريزد، ونه اقتصادشان وابسته به اجانب باشد، كه اين دنيا پرستي نيست، عين عبادت و جهاد است.
کد خبر: 82790
انتهای پیام /*